Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2013

Βιγιαρεάλ για Ευρώπη!!

Η Βιγιαρεάλ νίκησε 2-1 την Εσπανιόλ και έμεινε μόνη στην 4η θέση και η Χετάφε επικράτησε 2-0 της Θέλτα, στα ματς που έκλεισαν την 6η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν.

Βιγιαρεάλ για Ευρώπη!
Με νίκες των γηπεδούχων ολοκληρώθηκε η εμβόλιμη, 6η αγωνιστική της Πριμέρα Ντιβιζιόν. Στο ντέρμπι με φόντο τα ψηλά πατώματα η Βιγιαρεάλ νίκησε 2-1 την Εσπανιόλ, ενώ η Χετάφε πήρε βαθιά βαθμολογική ανάσα, με το 2-0 επί της Θέλτα, που ήταν η δεύτερη νίκη της στο πρωτάθλημα.

Βιγιαρεάλ-Εσπανιόλ

Με γκολ από τα…αποδυτήρια ξεκίνησε το παιχνίδι η Βιγιαρεάλ καθώς ο Περμπέ έγραψε το 1-0 κόντρα στην Εσπανιόλ πριν συμπληρωθεί το πρώτο λεπτό (30΄δευτερόλεπτο)! Το «κίτρινο υποβρύχιο» είχε καθολική υπεροχή στο ξεκίνημα του αγώνα και αν ο Τζιοβάνι ντο Σάντος ήταν πιο ψύχραιμος στο 17΄, όταν βρέθηκε τετ α τετ αλλά νικήθηκε από τον Κασίγια, θα είχε αγκαλιάσει νωρίς τη νίκη.

Μετά το πέρας του 20 λεπτού η Εσπανιόλ ισορρόπησε το ματς και πήρε την κατοχή της μπάλας, πρώτη υποψία φάσης για τους φιλοξενούμενους το σουτ του Βραζιλιάνου στόπερ Σίτνει στο 24΄. Πριν βγει το ημίχρονο η Βιγιαρεάλ έχασε άλλες δύο ευκαιρίες με τους Ντο Σάντος (42) που πλάσαρε άσχημα και ο Μάριο με σουτ στο 44΄, το οποίο απέκρουσε ο Κασίγια.

Το δεύτερο ημίχρονο ξεκίνησε με την Εσπανιόλ να κερδίζει μέτρα στο γήπεδο αλλά να μην απειλεί τον Ασένχο. Στο 67΄ η Βιγιαρεάλ βγήκε στην κόντρα και μετά από πανέμορφη ενέργεια του Κάνι και πάσα έτοιμο γκολ, ο Περέιρα που μόλις είχε μπει στο ματς δεν δυσκολεύτηκε να κάνει το 2-0. Ωστόσο, στο 80΄ο Σέρχιο Γκαρσία μετά από ατομική ενέργεια και σουτ μείωσε στο 2-1.

Με αυτή τη νίκη η Βιγιαρεάλ εδραιώθηκε στην 4η θέση και δείχνει με το καλημέρα ότι αμέσως μετά την επιστροφή της από την δεύτερη κατηγορία, είναι έτοιμη να δώσει μάχη για ένα ευρωπαϊκό εισιτήριο.

Χετάφε-Θέλτα

Σε ένα κακό πρώτο ημίχρονο που δεν είχε φάσεις, η Χετάφε κατάφερε να ανοίξει το σκορ μετά από κόρνερ στο 44΄και κεφαλιά του κεντρικού αμυντικού Λισάντρο Λόπεζ στην περιοχή της Θέλτα. Οι Μαδριλένοι μάλιστα, όπως έκλεισαν το πρώτο μέρος ξεκίνησαν και στην επανάληψη, με τον Αρόγιο να κάνει το 2-0 στο 50΄ και να τελειώνει ουσιαστικά το ματς.