Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2013

CONCACAF Champions League: Πάρτι για Τιχουάνα και Γκόμεζ!! (video)

Με το ευρύ 6-0 σε βάρος της Βικτόρια από την Ονδούρα, η μεξικανική Τιχουάνα ολοκλήρωσε τις υποχρεώσεις στη φάση των ομίλων του CONCACAF Champions League.
Είχε εξασφαλίσει ήδη την πρόκρισή της, αλλά φρόντισε να διαλύσει τη Βικτόρια περιμένοντας τον αντίπαλό της στα προημιτελικά. Στο πλαίσιο του 6-0, ο Χέρκουλες Γκόμεζ πέτυχε χατ τρικ, αν και πέρασε στο ματς ως αλλαγή στο ημίχρονο! Από το πρώτο 45λεπτο βρήκαν δίχτυα οι Ντιέγκο Ολσίνα, Πολ Αριόλα και Εμανουέλ Κέρντα.
Σε άλλο ματς, η Αλαχουελένσε από τη Κόστα Ρίκα διατήρησε ελπίδες πρόκρισης στα προημιτελικά της διοργάνωσης αποκλείοντας την παναμέζικη Σπόρτινγκ Σαν Μιγκελίτο, την οποία κέρδισε με 2-0. Ο διεθνής από τον Ονδούρα, Τζέρι Παλάσιος, άνοιξε το σκορ στο 61ο λεπτό, ενώ ο 34χρονος Κοσταρικανός φορ, Αλεχάντρο Αλπίζαρ, διαμόρφωσε το 2-0 στο 75ο.
Παρακάτω ο «χάρτης» του CONCACAF Champions League:
Πρώτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Χιούστον Ντάιναμο (Η.Π.Α.) 7, Αράμπε Ουνίντο (Παναμάς) 6, Κονέξιον (Τρίνινταντ και Τομπάγκο) 0 (4 αγ.).
Δεύτερος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι (Η.Π.Α.) 7, Ολίμπια (Ονδούρα) 6, Ρεάλ Εστελί (Νικαράγουα) 1 (4 αγ.).
Τρίτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Κρουζ Αζούλ (Μεξικό) 9, Χερεντιάνο (Κόστα Ρίκα) 6, Βαλένθια (Αϊτή) 0 (4 αγ.).
Τέταρτος Όμιλος
Αλαχουελένσε-Σπόρτινγκ Σαν Μιγκελίτο 2-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Αμέρικα (Μεξικό) 6, Αλαχουελένσε (Κόστα Ρίκα) 6, Σπόρτινγκ Σαν Μιγκελίτο (Παναμάς) 3 (4 αγ.).
Πέμπτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Χερέντια (Γουατεμάλα) 6, Μόντρεαλ Ίμπακτ (Καναδάς) 6 (4 αγ.), Σαν Χοσέ Έρθκουεϊκς (Η.Π.Α.) 3.
Έκτος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): Τολούκα (Μεξικό) 9, Κομουνικακιόνες (Γουατεμάλα) 6, Καλεντόνια (Τρίνινταντ και Τομπάγκο) 0 (4 αγ.).
Έβδομος Όμιλος
Τιχουάνα-Βικτόρια 6-0
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): ΤΙΧΟΥΑΝΑ (ΜΕΞΙΚΟ) 10 (4 αγ.), Λουίς Άνχελ Φίρπο (Ελ Σαλβαδόρ) 4, Βικτόρια (Ονδούρα) 0.
Όγδοος Όμιλος
ΒΑΘΜΟΛΟΓΙΑ (3 αγώνες): ΛΟΣ ΑΝΤΖΕΛΕΣ ΓΚΑΛΑΞΙ (Η.Π.Α.) 9, Καρταχίνες (Κόστα Ρίκα) 4 (4 αγ.), Ισίδρο Μεταπάν (Ελ Σαλβαδόρ) 1.
Σημείωση: Στον επόμενο γύρο προκρίνεται ο πρώτος από κάθε όμιλο.

Πηγή: onsports.gr