Παρασκευή 27 Σεπτεμβρίου 2013

Κόπα Σουνταμερικάνα: Στα προημιτελικά η Ρίβερ!! (videos)

Χάρη σε πανέμορφο τέρμα του Μανουέλ Λαντσίνι, η Ρίβερ Πλέιτ κέρδισε τη Λίγκα Ντε Λόχα με 2-0 και προκρίθηκε στους «8» του Κόπα Σουνταμερικάνα.
Οι «μιλονάριος» είχαν χάσει με 2-1 στο Εκουαδόρ, αλλά ανέτρεψαν το μειονέκτημα και στον επόμενο γύρο θα αντιμετωπίσουν τη Λανούς σε αργεντίνικη εμφύλιο. Στην προκειμένη, ο Τέο Γκουτιέρεζ άνοιξε το σκορ στο 36ο λεπτό, ενώ ο 20άχρονος Λαντσίνι «ζωγράφισε» απέναντι στην αντίπαλη άμυνα και διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα με μακρινό σουτ στο 70ό λεπτό.
Ξεκίνησαν και δύο άλλες σειρές της φάσης των «16», στις οποίες ισάριθμες βραζιλιάνικες ομάδες δεν μπόρεσαν να αποσπάσουν θετικό αποτέλεσμα ενόψει του επαναληπτικού. Καταρχάς η Σάο Πάολο παραχώρησε εντός έδρας 1-1 στη Ουνιβερσιδάδ Κατόλικα από τη Χιλή, αν και προηγήθηκε στο 17ο λεπτό με τον Λουίς Φαμπιάνο, αφού στο 40ό λεπτό ισοφάρισε ο 20άχρονος Νικολάς Καστίγιο, που είχε δύο καλές ευκαιρίες στο δεύτερο ημίχρονο.
Τέλος η Μπαΐα ηττήθηκε με 1-0 στην Κολομβία από την Ατλέτικο Νασιονάλ εξαιτίας αυτογκόλ του Ντιόνες στο 11ο λεπτό. Μάλιστα, οι Βραζιλιάνοι κυριάρχησαν στο πρώτο 45λεπτο, αλλά δεν μπόρεσαν να πετύχουν εκτός έδρας γκολ. Στο δεύτερο μισό της αναμέτρησης, πάντως, οι γηπεδούχοι εμφανίστηκαν βελτιωμένοι και θα μπορούσαν να εξασφαλίσουν καλύτερο σκορ.