Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2013

«Ζόρικες» προκρίσεις για Σίτι και Τότεναμ!

Η Μαν. Σίτι επικράτησε 2-0 στην παράταση της Νιούκαστλ και η Τότεναμ 8-7 της Χαλ στα πέναλτι, με τις δυο ομάδες να προκρίνονται στον 4ο γύρο του League Cup.

«Ζόρικες» προκρίσεις για Σίτι και Τότεναμ
Μπορεί το ματς της Μαν. Σίτι με τη Νιούκαστλ να έφτασε στην παράταση, αλλά οι «πολίτες» το καθάρισαν (2-0) και προκρίθηκαν στον 4ο γύρο του League Cup.

Η αναμέτρηση, στην κανονική της διάρκεια, έληξε ισόπαλη 0-0. Στον έξτρα χρόνο, η ποιότητα της Μαν. Σίτι «μίλησε» και με δυο γκολ σε έξι λεπτά οι φιλοξενούμενοι πήραν τη νίκη – πρόκριση. Ο Νεγκρέδο, στο 99’ άνοιξε το σκορ, για να έρθει ο Τζέκο στο 105’ και να διαμορφώσει το τελικό αποτέλεσμα.

Στα πέναλτι η Τότεναμ
Μόλις στο 16’, ο Σίγκουρντσον άνοιξε το σκορ για τους γηπεδούχους και όλα έδειχναν ότι τα «σπιρούνια» θα περνούσαν μια άνετη βραδιά. Το αυτογκόλ του Φρίντελ, στο 54’, έβαλε δύσκολα στους γηπεδούχους και το 1-1 διατηρήθηκε μέχρι το τέλος του 90λέπτου. Στην παράταση, η Χαλ προηγήθηκε, με τον Μακκέιν, στο 99’, αλλά ο Κέιν «λύτρωσε» την Τότεναμ, ισοφαρίζοντας σε 2-2, στο 108’ και στέλνοντας το παιχνίδι στη διαδικασία των πέναλτι. Εκεί, οι γηπεδούχοι ήταν πιο ψύχραιμοι στο τέλος και με συνολικό σκορ 8-7, πήραν μια αγχωτική πρόκριση.