Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2013

Πρώτη νίκη με σούπερ Λαβρίνοβιτς!

Την πρώτη της νίκη στην Euroleague πανηγυρίζει η Μπουντιβέλνικ που επικράτησε της Παρτίζαν με 74-69, για την 3η αγωνιστική του Α’ ομίλου της διοργάνωσης. 22 πόντους πέτυχε ο Ντάριους Λαβρίνοβιτς.

Πρώτη νίκη με σούπερ Λαβρίνοβιτς
Μεγάλη νίκη για την Μπουντιβέλνικ η οποία έκανε… σεφτέ στην Euroleague. Η ουκρανική ομάδα επικράτησε εντός έδρας της Παρτίζαν με 74-69, για την 3η αγωνιστική του Α’ ομίλου της διοργάνωσης έχοντας σε εξαιρετική ημέρα τον Ντάριους Λαβρίνοβιτς ο οποίος πήρε την ομάδα στις πλάτες του και με 22 πόντους, 8 ριμπάουντ, 3 ασίστ, 1 κλέψιμο και 7 κερδισμένα φάουλ την οδήγησε σε μία ιστορική νίκη.

Ο Κίνσεϊ ξεχώρισε για τους φιλοξενούμενους με 16.

Οι γηπεδούχοι μπήκαν δυνατά στο παρκέ και προηγήθηκαν στο ξεκίνημα με 9-2. Η Παρτίζαν απάντησε με επιμέρους 13-6 καταφέρνοντας να φέρει το ματς στα ίσια (15-15) και να διατηρήσει την ισοπαλία μέχρι το τέλος της περιόδου, 17-17. Οι δύο ομάδες πορεύονταν μαζί και στο δεύτερο δεκάλεπτο με τους φιλοξενούμενους να περνούν μπροστά για πρώτη φορά μπροστά (34-35) με τον Σάλιτς 3’21’’ για το ημίχρονο. Η Μπουντιβέλνικ, ωστόσο, ξαναπήρε τα ηνία και οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με το εύθραυστο 44-42.

Κακή η επιστροφή των δύο ομάδων στο παρκέ μετά το ημίχρονο με μόλις ένα καλάθι στα πρώτα 3’25’’ (47-42). Οι Ουκρανοί στη συνέχεια βρέθηκαν να προηγούνται και με έξι (52-46), όμως μένοντας χωρίς καλάθι για 4’44’’ και δεχόμενοι σερί 7-0 επέτρεψαν στην ομάδα του Βουγιόσεβιτς να περάσει μπροστά (52-53), στο τέλος του δεκαλέπτου. Οι γηπεδούχοι όμως δεν το έβαλαν κάτω. Με επιμέρους 9-1 στο πρώτο τετράλεπτο της τελευταίας περιόδου έκαναν το 61-55 και μαζί απέκτησαν την απαιτούμενη... θετική ψυχολογία. Έτσι παρότι η Παρτίζαν μείωσε και στο καλάθι (64-62), χωρίς άγχος η Μπουντιβέλνικ διατήρησε το προβάδισμα της μέχρι το τελικό 74-69.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 44-42, 52-53, 74-69

Μπουντιβέλνικ (Μπαγκάτσκις): Έιχερν 9 (1), Λαβρίνοβιτς 22 (2 τρίποντα, 8 ριμπάουντ, 1 κλέψιμο, 3 ασίστ, 2 κοψίματα), Ντροζντόφ 4 (7 ριμπάουντ), Γκορμπένκο, Στρέλνιεκς 5 (1), Ανισίμοφ 2, Λεμπεντίντσεφ, Τιστσένκο, Ανικιένκο, Ντάουνς 7 (1), Μίναρντ 10 (2), Σάμερς 15 (7 ριμπάουντ)

Παρτίζαν (Βουγιόσεβιτς): Λοβέρν 2 (13 ριμπάουντ), Βέστερμαν 5 (1), Ντάλο, Μιλουτίνοφ, Μιλοσάβλιεβιτς, 15 Μπογκντάνοβιτς 15 (2), Γκάγκιτς 7 (7 ριμπάουντ), Μούσλι 4, Σάλιτς 5, Άντριτς, Κίνσεϊ 16, Μπεζμπράντιτσα Πηγή: sport-fm.gr