Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2013

Κόπα Σουνταμερικάνα: Γκολάρα από τις λίγες ο Ζάντσον!! (video)

Ισχνό προβάδισμα πρόκρισης στα ημιτελικά του Κόπα Σουντεμαρικάνα εξασφάλισε η Σάο Πάολο με το 3-2 επί της Ατλέτικο Νασιονάλ, αλλά ο Ζάντσον «ζωγράφισε».
O 30άχρονος Βραζιλιάνος, που από το 2005 μέχρι το 2011 ενίσχυσε την ουκρανική Σαχτάρ, άνοιξε το σκορ με εξωπραγματικό μακρινό σουτ εν κινήσει στο 13ο λεπτό. Ωστόσο απαιτήθηκαν δύο κεφαλιές του Αντόνιο Κάρλος στο 71ο και στο 90ό λεπτό, ώστε η Σάο Πάολο να ταξιδέψει στην Κολομβία για τον επαναληπτικό έχοντας 3-2 στις «βαλίτσες» της.
Άλλωστε, στο 39ο λεπτό, ο 25χρονος Φερνάντο Ουρίμπε ισοφάρισε σε 1-1 εκμεταλλευόμενος λάθος πάσα του Ροζέριο Σένι, ενώ ο 26χρονος Τζέφερσον Ντούκουε διαμόρφωσε το 2-2 στο 78ο. Παρά την ήττα, πάντως, οι Κολομβιανοί διατηρούν βάσιμες ελπίδες για πρόκριση στους «4» της δεύτερης διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής.