Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2013

Πέταξε την ευκαιρία…!!

Δύο κακά δεκάλεπτα, το πρώτο και το τελευταίο, ανάγκασαν τον Πανιώνιο στην πρώτη του ήττα στο Eurocup (86-91 από την Νεπτούνας) και του στέρησαν την ευκαιρία να βρεθεί στην κορυφή του 8ου ομίλου.

Πέταξε την ευκαιρία…
Ο Πανιώνιος γνώρισε το βράδυ της Τετάρτης στο Ελληνικό την πρώτη του φετινή ήττα στο Eurocup, 86-91 από την Νεπτούνας, για την τρίτη αγωνιστική του 8ου ομίλου της διοργάνωσης.

Οι «κυανέρυθροι», παρουσίασαν σκαμπανεβάσματα στην απόδοσή τους με αποτέλεσμα να τους στοιχίσει η κακή τους απόδοση στο πρώτο και το τελευταίο δεκάλεπτο.

Με το αποτέλεσμα αυτό οι παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλο έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν μόνοι πρώτοι στην κορυφή του ομίλου τους καθώς με νίκη θα ήταν οι μοναδικοί με το 3/3.

ΜακΚόλουμ και Λάνγκφορντ πρώτοι σκόρερ του Πανιωνίου. Για του νικητές 20 είχε ο Ρουνκάουσκας και 17 με 12 ριμπάουντ ο Σαρακάουσκας.

Κάκιστο το ξεκίνημα του Πανιωνίου ο οποίος πέραν της αστοχίας του εμφάνισε μεγάλο πρόβλημα στην άμυνα στο πρώτο πεντάλεπτο του παιχνιδιού. Αποτέλεσμα αυτών των δύο να δεχθεί 18 πόντους σε αυτό το διάστημα, πετυχαίνοντας μόλις 6 (6-18). Μάλιστα βρέθηκε να χάνει ακόμα και με 13 στη συνέχεια (8-21). Στο τελευταίο τρίλεπτο της πρώτης περιόδου όμως ανασυντάχθηκε και με μπροστάρη τον Βασίλη Σίμτσακ και σερί 10-0 κατάφερε να μειώσει στο τρίποντο (18-21). Η πίεση των «κυανέρυθρων» συνεχίστηκε με τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου να παίρνουν το προβάδισμα (27-25). Εναλλαγές στο σκορ στη συνέχεια με πότε την Νεπτούνας και πότε τους Νεοσμυρνιώτες να οδηγούν το σκορ. Τελικά το ημίχρονο βρήκε τους φιλοξενούμενους να έχουν ισχνό προβάδισμα ενός πόντους, 43-44.

Ίδια ήταν η εικόνα του παιχνιδιού και στο τρίτο δεκάλεπτο. Γηπεδούχοι και φιλοξενούμενοι πορεύονταν μαζί. Στο τέλος της περιόδου όμως ο Πανιώνιος ανέβασε στροφές και μπόρεσε να ξεφύγει με επτά, 72-65. Η συνέχεια όμως δεν ήταν ανάλογη. Η Νεπτούνας μπήκε δυναμικά στο τελευταίο δεκάλεπτο και με επιμέρους 16-4 πέρασε ξανά μπροστά (81-76) φροντίζοντας να διατηρεί το πλεονέκτημά της. Ο Πανιώνιος μείωσε 1’16’’ πριν το φινάλε σε 82-84, ο Βασίλιους ευστόχησε σε δύο βολές για το 82-86 ενώ ακολούθησε λάθος του Μίλμπουρν (47’’) που στην ουσία έβαλε… τέλος στην προσπάθεια για νίκη. Ο Βασίλιους διαμόρφωσε το τελικό 86-91.

Τα δεκάλεπτα: 13-21, 43-44, 72-65, 86-91

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 16, Μοτσενίγος, Ντούβνιακ 18 (2), Κάρτερ 5 (1), Μίλμπουρν 12 (6 ριμπάουντ), Αθανασούλας 5, Μπατής, Λάνγκφορντ 17 (5 ριμπάουντ), Μισέλ, Σίμτσακ 12, Σαλούστρος 1

Νεπτούνας (Μακσβίτις): Μαζέικα 11, Γκιρντζίουνας 2, ΜακΚλούρ, Σίνιτσα 2, Εϊτουταβίτσιους 3 (1), Σαρακάουσκας 17 (12 ριμπάουντ), Ρουνκάουσκας 20 (2), Ουλάνοβας 9 (10 ριμπάουντ), Βασίλιους 23 (3), Σμιθ 4Πηγή: sport-fm.gr