Πέμπτη 31 Οκτωβρίου 2013

MLS: Στον επόμενο γύρο οι Σάουντερς!! (video)

Ξεπέρασαν αποβολή του άλλοτε τερματοφύλακα της Ξάνθης, Μίκαελ Γκσπούρνινγκ, στο 85ο λεπτό οι Σιάτλ Σάουντερς, ώστε να κερδίσουν τους Κολοράντο Ράπιντς με 2-0.
Το ματς αποτέλεσε τη Wild Card της δυτικής περιφέρειας του MLS και έκρινε τον αντίπαλο των Πόρτλαντ Τίμπερς στα προημιτελικά των playoffs της βορειοαμερικανικής λίγκας, στα οποία θα υπάρξουν δύο αγώνες σε κάθε σειρά. Στην προκειμένη, όμως, ένα ματς νοκ-άουτ είναι αρκετό, μέσω του οποίου οι Σάουντερς πέρασαν στον επόμενο γύρο.
Το σκορ άνοιξε στο 28ο λεπτό με δυνατό σουτ του Μπραντ Έβανς, ενώ οι γηπεδούχοι διατήρησαν με «νύχια και με δόντια» το οριακό προβάδισμά τους, όπως αποδείχθηκε στην αποβολή του Γκσπούρνινγκ, που σταμάτησε την μπάλα με τα χέρια εκτός μεγάλης περιοχής. Παρά το αριθμητικό μειονέκτημα, ο πρώην στράικερ του Άρη, Έντι Τζόνσον, διαμόρφωσε το τελικό αποτέλεσμα στο 93ο λεπτό.