Πέμπτη 7 Νοεμβρίου 2013

Κόπα Σουνταμερικάνα: Στους «4» Λανούς και Σάο Πάολο!! (videos)

Παρά εντός έδρας 0-0, η Λανούς απέκλεισε τη Ρίβερ Πλέιτ με συνολικό 3-1 και πέρασε στα ημιτελικά του Κόπα Σουνταμερικάνα, όπου θα αντιμετωπίσει τη Βελέζ ή την Πόντε Πρέτα.
Οι «μιλονάριος» ξεκίνησαν ορεξάτοι την αναμέτρηση, αλλά σύντομα υποτάχθηκαν στην ανωτερότητα των φιλοξενούμενων. Μόλις στο 6ο λεπτό, άλλωστε, ο Ντιέγκο Γκονζάλεζ άνοιξε το σκορ, στο 31ο ο Σαντιάγκο Σίλβα διαμόρφωσε το 2-0 και στο δεύτερο ημίχρονο ο Βίκτορ Αγιάλα πέτυχε το 3-0, πριν ο Τέο Γκουτιέρεζ μειώσει σε 3-1, στο 82ο λεπτό.
Στην Κολομβία, η Σάο Πάολο πέρασε δύσκολες στιγμές, κυρίως στο δεύτερο 45λεπτο, αλλά προκρίθηκε στα ημιτελικά σε βάρος της Ατλέτικο Νασιονάλ χάρη στο 3-2 του πρώτου αγώνα. Πλέον περιμένει τη Λιμπερτάδ ή την Ιτάγκουι, ώστε να διεκδικήσει θέση στον τελικό της διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής.