Πέμπτη 7 Νοεμβρίου 2013

Λύγισε στο τέλος ο Πανιώνιος!

Ο Πανιώνιος πάλεψε στην Κωνσταντινούπολη κόντρα στην Μπεσίκτας όμως δεν κατάφερε να βγει νικητής. Οι «κυανέρυθροι» ηττήθηκαν με 71-57, για την 4η αγωνιστική του 8ου ομίλου του Eurocup.

Λύγισε στο τέλος ο Πανιώνιος
Δεν άντεξε μέχρι το τέλος ο Πανιώνιος. Οι «κυανέρυθροι» γνώρισαν την ήττα από την Μπεσίκτας στην Κωνσταντινούπολη με 71-57, για την τέταρτη αγωνιστική του 8ου ομίλου του Eurocup, παρότι βρίσκονταν στον πόντο στο τέλος του τελευταίου δεκαλέπτου. Αυτή ήταν η δεύτερη συνεχόμενη ήττα στη διοργάνωση για τους παίκτες του Γιάννη Σφαιρόπουλου καθώς την προηγούμενη εβδομάδα δεν τα κατάφεραν στον Ελληνικό κόντρα στην Νεπτούνας.

Κορυφαίος για τους νικητές ο πρώην παίκτης του Ολυμπιακός, Ντορόν Πέρκινς με 20 πόντους. Ο ΜακΚόλουμ με 22 ξεχώρισε για τους Νεοσμυρνιώτες.

Ντεμπούτο με τα «κυανέρυθρα» έκανε ο Σκορδίλης. Εκτός αποστολής βρίσκονταν οι τραυματίες Μπατής και Αθανασούλας.

Ο Πανιώνιος μπήκε με καλό ρυθμό στο παιχνίδι και κατάφερε να ανοίξει το σκορ και να είναι και αυτός που το οδηγεί στο πρώτο πεντάλεπτο του ματς (8-12). Στη συνέχεια όμως οι δέκα αναπάντητοι πόντοι των γηπεδούχων, άλλαξαν τις ισορροπίες (18-12) και επέτρεψαν στην Μπεσίκτας να ολοκληρώσει την πρώτη περίοδο με προβάδισμα πέντε πόντων (21-15). Η τουρκική ομάδα συνέχισε και στο δεύτερο δεκάλεπτο το ίδιο δυνατά φτάνοντας ακόμα και στο +11 (26-15). Με επιμέρους 11-3 όμως οι «κυανέρυθροι» πλησίασαν στο τρίποντο (29-26) και σε αυτή την απόσταση βρίσκονταν μέχρι και το τελευταίο λεπτό (34-31), με τον πρώην «ερυθρόλευκο» Πέρκινς, ωστόσο, να στέλνει την ομάδα του στα αποδυτήρια με το +5 (36-31).

Οι γηπεδούχοι διατήρησαν το προβάδισμα τους φτάνοντας στο +7 (40-33) ο Πανιώνιος όμως με μεθοδικότητα και καλή άμυνα κατάφερε στην πορεία να μετατρέψει το 45-39 υπέρ της Μπεσίκτας σε 47-47 λίγο πριν το τέλος του δεκαλέπτου (48-47). Ο Πανιώνιος όμως έδειξε να ξεμένει από δυνάμεις στην τελευταία περίοδο. Σκοράροντας με δυσκολία (10 πόντοι στο 4ο δεκάλεπτο) και εμφανίζοντας προβλήματα στην άμυνα βρέθηκε στο -10 (63-53) και από εκεί και έπειτα τα πράγματα έγιναν εξαιρετικά δύσκολα με την ήττα να έρχεται αναπόφευκτα, 71-57.

Τα δεκάλεπτα: 21-15, 36-31, 48-47, 71-57

Μπεσίκτας (Καντεμίρ): Γιαγκμούρ, Γκιουλέρ 6 (5 ριμπάουντ), Οζμιζράκ, Λόφτον 12, Μπρέκχοφ, Ρούζιτς 2, Πέρκινς 20 (1), Μπάκμαν 14 (7 ριμπάουντ), Σανλί, Σιρίν, Άιβερσον 9 (9 ριμπάουντ), Τοπάλογλου 8 (1)

Πανιώνιος (Σφαιρόπουλος): ΜακΚόλουμ 22 (1), Σταμάτης, Μοτσενίγος, Ντούβνιακ, Κάρτερ 6 (2), Μίλμπουρν 14 (2), Σκορδίλης, Καββαδάς 2, Λάνγκφορντ 8, Σίμτσακ, Κυρίτσης 5, Σαλούστρος Πηγή: sport-fm.gr