Πέμπτη 7 Νοεμβρίου 2013

Νίκη και... μπόνους η Αϊντχόφεν!

Η Αϊντχόφεν έκανε το καθήκον της απέναντι στην Ντιναμό Ζάγκρεμπ, επικρατώντας 2-0 και έκανε καθοριστικό βήμα πρόκρισης χάρη και στην ισοπαλία (1-1) της Λουντογκόρετς απέναντι στην Τσερνομόρετς.

Νίκη και... μπόνους η Αϊντχόφεν
Στο παιχνίδι της πρόκρισης στην επόμενη φάση του Europa League, μέσω του 2ου ομίλου, έμεινε η Αϊντχόφεν. Οι Ολλανδοί επικράτησαν με σκορ 2-0 της Ντιναμό Ζάγκρεμπ στην Ολλανδία και εδραιώθηκαν στη δεύτερη θέση της βαθμολογίας. Το δρόμο της νίκης άνοιξε ο Μάχερ στο 29ο λεπτό και στο 57’ ο Όλα Τοϊβόνεν «κλείδωσε» το τρίποντο για την ομάδα του.

Η νίκη των Ολλανδών απέκτησε ακόμη μεγαλύτερη σημασία έπειτα και από το «δώρο» που ήρθε από τη Βουλγαρία. Η Λουντογκόρετς έχασε την ευκαιρία να κλειδώσει από σήμερα την πρόκρισή της καθώς ήρθε ισόπαλη στην έδρα της, 1-1, με την Τσερνομόρετς. Οι Βούλγαροι προηγήθηκαν με τον Κιξάντα στο 47’, όμως δεν μπόρεσαν να κρατήσουν το υπέρ τους σκορ καθώς ο Γκάι στο 64ο λεπτό ισοφάρισε για την Τσερνομόρετς διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό αποτέλεσμα.