Πέμπτη 7 Νοεμβρίου 2013

MLS: Αποκλεισμός-σοκ για Ρεντ Μπουλς!! (videos)

Κυριάρχησαν απόλυτα οι Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς, αλλά γνώρισαν εντός έδρας ήττα με 2-1 από τους Χιούστον Ντάιναμο  και αποκλείστηκαν από τα playoffs του MLS.
Η ομάδα του Τιερί Ανρί, ο οποίος έχασε πολλές ευκαιρίες, προηγήθηκε στο 23ο λεπτό με τον Μπράντλεϊ Ράιτ-Φίλιπς, αλλά στο 36ο ισοφάρισε ο Μπραντ Ντέιβις. Το 1-1 δεν άλλαξε, παρά την υπεροχή των Νεοϋορκέζων, οπότε ακολούθησε παράταση, στο 14ο λεπτό της οποίας ο Τζαϊμακανός Όμαρ Κάμινγκς βρήκε δίχτυα, όπως στο πρώτο ματς των δύο συλλόγων, εξέλιξη που δεν μπόρεσαν να ξεπεράσουν οι κουρασμένοι παίκτες των Ρεντ Μπουλς.
Παράταση χρειάστηκε και η Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι, ώστε να κερδίσει τους Νιου Ίνγκλαντ Ρεβολούσιον με 3-1 και να προκριθεί στον τελικό της Ανατολής, όπου θα αντιμετωπίσει τους Ντάιναμο. Το νικητήριο γκολ σημειώθηκε στο 113ο λεπτό από τον Αργεντίνο Κλαούντιο Μπιελέρ, ο οποίος πέρασε ως αλλαγή στο 84ο και σκόραρε για πρώτη φορά από τις αρχές Ιουλίου! Στο 41ο, ο άλλοτε αμυντικός του Πανσερραϊκού, Ορελιέν Κολίν, άνοιξε το σκορ, στο 70ό ο Ντιμίτρι Ιμπόνγκο ισοφάρισε και στο 79ο ο Σεθ Σίνοβιτς διαμόρφωσε το 2-1, όπως και το συνολικό 3-3 στη σειρά.