Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2013

«Κερνάει» η Παρί!

Άνετο απόγευμα στην έδρα της Ρεν, 3-1, πέρασε ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς και η παρέα του και διατήρησαν χωρίς να ιδρώσουν την Παρί Σεν Ζερμέν σε απόσταση ασφαλείας από τη δεύτερη θέση.

«Κερνάει» η Παρί
Εύκολο πέρασμα από την έδρα της Ρεν είχε η Παρί Σεν Ζερμέν, στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του γαλλικού πρωταθλήματος. Οι Παριζιάνοι δεν δυσκολεύτηκαν στο «Ρουτ ντε Λοριάν» και πήραν τη νίκη με σκορ 3-1.

Η ομάδα του Μπλαν πήρε το προβάδισμα στο 19ο λεπτό με τον Τιάγκο Μότα. Το 1-0 έμεινε μέχρι το τέλος του ημίχρονο και στη συνέχεια ο Ζλάταν Ιμπραΐμοβιτς με εύστοχη εκτέλεση πέναλτι στο 52’ διπλασίασε τα τέρματα της ομάδας του. Οι αξιόμαχοι γηπεδούχοι κατάφεραν να μειώσουν με τον Αλεσαντρίνι στο 67ο λεπτό, όμως ο Έντισον Καβάνι τους... έσβησε τις ελπίδες σκοράροντας στο 90’ για το τελικό 3-1.

Έτσι η Παρί, που έφτασε τους 43βαθμούς, παρέμεινε στην πρώτη θέση με διαφορά πέντε βαθμών από τη δεύτερη Μονακό (38β.), που αντιμετωπίζει την Γκινγκάμπ εκτός έδρας (Σάββατο 21.00).