Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2013

Ζωντανό το… όνειρο για Αρμάνι!

Σε ένα ματς-θρίλερ, η Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο επικράτησε της Μπάμπεργκ 74-73 και εξασφάλισε την πρόκριση στο Top 16 με… τρελό όνειρο να είναι στο Final Four που θα φιλοξενήσει.

Ζωντανό το… όνειρο για Αρμάνι
Θέση για το Top 16 έκλεισε η Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο, καθώς επικράτησε 74-73 της Μπάμπεργκ, αν και βρέθηκε να χάνει με τέσσερις λίγο πριν το τέλος. Έτσι η ομάδα του Λούκα Μπάνκι έχει ακόμη δικαίωμα στο όνειρο να είναι παρούσα στο Final Four που θα φιλοξενήσει το Μάιο. Κορυφαίοι των νικητών οι Λαουάλ, Τζεντίλε και Λάνγκφορντ. Μοιραίος ο Σμιθ για τους ηττημένους, που πάντως αν κερδίσουν τη Ζαλγκίρις στη Βαυαρία προκρίνονται.

Οι πρωταθλητές Γερμανίας πέτυχαν τους πρώτους επτά πόντους του ματς και προηγήθηκαν νωρίς με εννιά (2-11), αλλά με μπροστάρη τον Λάνγκφορντ οι γηπεδούχοι ισορρόπησαν και πέρασαν μπροστά στα μέσα της δεύτερης περιόδου (28-26) με καλάθι του Τζεντίλε. Με διαδοχικά καλάθια του Μέλι η Αρμάνι ξέφυγε με 41-34 στο ξεκίνημα του δευτέρου μέρους, αλλά οι φιλοξενούμενοι απάντησαν με σερί 10-0 (41-44) και με καλάθι του Ράιτ έκλεισαν το δεκάλεπτο μπροστά στο σκορ (51-52). Ο Γκαβέλ και ο Φίσερ με προσωπικά καλάθια κρατούσαν την Μπάμπεργκ στην πρωτοπορία στην τέταρτη περίοδο και δύο λεπτά πριν το τέλος η διαφορά έφτασε στους τέσσερις (69-73). Μία βολή του Τζεντίλε κι ένα καλάθι του Μέλι έφεραν τους γηπεδούχους στο -1 και ο Ράιτ όχι απλώς αστόχησε στην επίθεση, αλλά έστειλε και στη γραμμή τον πρώτο, που με δύο βολές έγραψε το 74-73 στα 16’’ για το τέλος. Ο Σμιθ είχε την ευκαιρία να χαρίσει τη νίκη στους Γερμανούς, αλλά αστόχησε και οι Ιταλοί πήραν τη νίκη-πρόκριση.

Δεκάλεπτα: 20-23, 37-34, 51-52, 74-73.

Εμπόριο Αρμάνι Μιλάνο (Μπάνκι): Χέινς, Τζεντίλε 16, Μέλι 6, Κιότι 2, Λάνγκφορντ 15, Ουάλας 2, Λαβάλ 17 (10 ριμπ.), Μος 8, Τζέρελς 8.

Μπάμπεργκ (Φλέμινγκ): Γκόλντσμπερι 3, Σάντερς 13, Ράιτ 4, Βελίτσκοβιτς 14, Τζέικομπσεν 3, Γκαβέλ 15, Σμιθ 8, Τσίρμπες 7, Φίσερ 6.Πηγή: sport-fm.gr