Σάββατο 14 Δεκεμβρίου 2013

Στο τέλος… Δράμα!!

Μεγάλη νίκη στην Πάτρα επί του Απόλλωνα πήρε ο ΚΑΟΔ με 64-62 για τη δέκατη αγωνιστική της Α1. Ανατροπή με 24-10 στην τελευταία περίοδο για την ομάδα του Μάρκοβιτς.

Στο τέλος… Δράμα
Επαρχιακό ντέρμπι με τα όλα του έγινε στο κλειστό της Περιβόλας, με τον Απόλλωνα να δείχνει πως δεν χάνει τη νίκη μέχρι το τέλος της τρίτης περιόδου, αλλά τον ΚΑΟΔ με τρομερή αντεπίθεση στο τελευταίο δεκάλεπτο να φεύγει με 64-62 και να φτάνει τις πέντε νίκες στο πρωτάθλημα υποχρεώνοντας στη δεύτερη ήττα εντός έδρας τους Πατρινούς. Τζόουνς με 15 και Μπάβτσιτς με 14 οι κορυφαίοι των νικητών, Ντάνιελ και Μπολντς είχαν από 17 για τους γηπεδούχους, αλλά ο τελευταίος ήταν άστοχος στο φινάλε.

Μετά από ένα ισορροπημένο πρώτο δεκάλεπτο, με κύριο χαρακτηριστικό την αστοχία εκατέρωθεν, οι γηπεδούχοι με οδηγούς τους Μπολντς και Ντάνιελ ξέφυγαν-παρά τις προσπάθειες του Μπάβτσιτς-με 27-17 και έκλεισαν το ημίχρονο στο +8, 31-23. Με κάρφωμα του Ντάνιελ η διαφορά ανέβηκε για πρώτη φορά στους έντεκα (36-25) δύο λεπτά μετά την έναρξη του δεύτερου μέρους, όμως ακολούθησαν οκτώ αναπάντητοι πόντοι των Δραμινών που πλησίασαν στο τρίποντο, 36-33. Το τελευταία μισό της τρίτης περιόδου, πάντως, ανήκε και πάλι στους Αχαιούς που με πρωταγωνιστή τον Τέιλορ έφτασαν στο 52-39. Τίποτα όμως δεν είχε κριθεί, καθώς οι φιλοξενούμενοι με επί μέρους σκορ 16-2 ανέτρεψαν τα πάντα και στα μέσα της τρίτης περιόδου πέρασαν μπροστά (54-55). Το καλάθι του Τέιλορ έβαλε ξανά μπροστά τον Απόλλωνα με 60-59, αλλά ένα τρίποντο του Μάρκοβιτς και δύο βολές του Μπράουν έφεραν τον ΚΑΟΔ στο +4 (60-64) στο τελευταίο λεπτό. Ο Ντάνιελ με κάρφωμα μείωσε στο καλάθι, ο Τζόουνς υπέπεσε σε λάθος και οι Πατρινοί είχαν την ευκαιρία να αποφύγουν την ήττα, όμως Μπολντς και Αργυρόπουλος δεν βρήκαν στόχο με αποτέλεσμα οι Δραμινοί να πάρουν τη νίκη.

Δεκάλεπτα: 12-11, 31-23, 52-40, 62-64.

Απόλλων Πατρών (Βετούλας): Χιλ 6, Αργυρόπουλος 8, Τέιλορ 11, Ντάνιελ 17, Λιανός, Οικονομόπουλος, Πελεκούδας, Νιφόρας 2, Ζαφείρης, Τρεπάλοβατς 1, Χοτ, Μπολντς 17.

ΚΑΟΔ (Μάρκοβιτς): Σλαφτσάκης 9, Τσόβιτς 3, Τζόουνς 15, Μπράουν 9, Βον 4, Μάρκοβιτς10, Σπυριδωνίδης, Μπάβτσιτς 14, Ζάρας, Μπένας.

Διαιτητές: Πηλοΐδης-Σώμος-Δεσλής (Σπυρίδωνος)Πηγή: sport-fm.gr