Τετάρτη 18 Δεκεμβρίου 2013

Πέρασε η Σίτι, στραπάτσο για Τσέλσι!!

Στα ημιτελικά του Λιγκ Καπ οι σίτιζενς, μετά τη νίκη με 3-1 εκτός κόντρα στη Λέστερ, ήττα για την Τσέλσι στην παράταση, με 2-1 από τη Σάντερλαντ

Πέρασε η Σίτι, στραπάτσο για Τσέλσι
Η Τσέλσι στο «Στάδιο του Φωτός» τα βρήκε σκούρα και η Σάντερλαντ με φοβερό ματς στο δεύτερο μέρος, αλλά και στην παράταση, πήρε το εισιτήριο για τα ημιτελικά του θεσμού με 2-1, ένα λεπτό πριν το τέλος της παράτασης. Μπορεί να προηγήθηκε με το αυτογκόλ του Κάτερμολ στην εκκίνηση του δεύτερου μέρους η Τσέλσι, ωστόσο ο Μπορίνι στο 88ο λεπτό, σημείωσε το γκολ της ισοφάρισης. Λίγο αργότερα είχε ευκαιρία για να δώσει την πρόκριση στις μαύρες γάτες, από την κανονική διάρκεια του αγώνα. Στο 119ο λεπτό, ο Γιούνγκ-Σέουνγκ Κι, έστειλε τη μπάλα στα δίχτυα μετά από λάθος του Εσιέν.

H Mάντσεστερ Σίτι, δίχως ν’ αντιμετωπίσει ιδιαίτερα προβλήματα μ’ ένα γκολ του Κόλαροφ και δύο του Έντιν Ντζέκο, επικράτησε απέναντι στη Λέστερ με 3-1. Το 0-1 έκανε ο αριστερός μπακ-χαφ της Σίτι με απευθείας εκτέλεση φάουλ, παρά την προσπάθεια του Κάσπερ Σμάιχελ. Στο 41ο λεπτό, ο Χέσους Νάβας άνοιξε ωραία τη μπάλα αριστερά στον Μίλνερ, αυτός έβγαλε τη σέντρα και ο Βόσνιος φορ από κοντά έκανε το 0-2. Ο Μίλνερ δημιούργησε και το 2ο προσωπικό γκολ του Ντζέκο στο 53ο λεπτό για να γίνει το 0-3. Ο Λόιντ Ντάιερ με σουτ κι αφού η μπάλα βρήκε στον Κοντσέσκι, έκανε το 1-3 στο 79ο λεπτό για να διαμορφώσει το τελικό σκορ. Πηγή: sport-fm.gr