Πέμπτη 6 Φεβρουαρίου 2014

Έκανε τα… εύκολα, δύσκολα!!

Νικηφόρα πέρασε από την Πάτρα ο ΠΑΟΚ με αντίπαλο τον Απόλλωνα, επικρατώντας με 81-77. Τα πράγματα πάντως δεν ήταν εύκολα για τον «Δικέφαλο του Βορρά» παρότι βρέθηκε να προηγείται και με 15 πόντους.

Έκανε τα… εύκολα, δύσκολα
Ζορίστηκε μεν, επικράτησε δε.

Ο ΠΑΟΚ πήρε τη νίκη στην Πάτρα με αντίπαλο τον τοπικό Απόλλωνα επικρατώντας με 81-77, για τη 17η αγωνιστική της Α1 μπάσκετ των ανδρών.

Ο «Δικέφαλος του Βορρά», που είχε το πάνω χέρι στη μεγαλύτερη διάρκεια της αναμέτρησης, βρέθηκε ακόμα και στο +15 όμως η χαλάρωσή του στο τελευταίο δεκάλεπτο παραλίγο να του κοστίσει.

Αυτή ήταν η ενδέκατη νίκη για τους Θεσσαλονικείς οι οποίοι έφτασαν τους 28 βαθμούς.

Κορυφαίοι για τους νικητές οι Χαραλαμπίδης και Τσαϊρέλης. Πέντε παίκτες των γηπεδούχων είχαν διψήφιο αριθμό πόντων (Ρος, Αργυρόπουλος, Ντάνιελ, Ουίλσον, Μπολντς).

Καλό ξεκίνημα από τους φιλοξενούμενους οι οποίοι πήραν τα ηνία στο σκορ από το ξεκίνημα του αγώνα φτάνοντας στο 10-15. Οι παίκτες του Νίκου Βετούλα αντέδρασαν με σερί 7-0 για το πρώτο τους προβάδισμα στο ματς (19-15) με τον «Δικέφαλο του Βορρά» να μειώνει στο καλάθι στο τέλος του δεκαλέπτου, 19-17. Η αστοχία του Απόλλωνα στη δεύτερη περίοδο σε συνδυασμό με την καλύτερη απόδοση του ΠΑΟΚ σε άμυνα και επίθεση, και τους Χαραλαμπίδη και Τσαϊρέλη… ορεξάτους, επέτρεψε στους Θεσσαλονικείς να τρέξουν σερί 10-0 για το 24-33. Μάλιστα συνέχισαν σε αυτό το ρυθμό και ολοκλήρωσαν το πρώτο μέρος στο +13 (32-45) καθώς το τρίποντο του Αργυρόπουλου για τους γηπεδούχους, στην εκπνοή, ήταν εκπρόθεσμο.

Ο ΠΑΟΚ βρέθηκε να προηγείται ακόμα με 15 πόντους (32-47) στο ξεκίνημα του τρίτου δεκαλέπτου. Αυτό όμως δεν πτόησε τους Πατρινούς οι οποίοι επέστρεψαν ορεξάτοι από τα αποδυτήρια. Αρχικά με επιμέρους 12-4 μείωσαν στους επτά (44-51), ενώ λίγο πριν ολοκληρωθεί η περίοδος πλησίασαν στους πέντε (57-62). Οι βολές του Πέιν έφεραν ξανά στο +7 (57-64) τους φιλοξενούμενους. Ολική επαναφορά για τον Απόλλωνα στο δεκάλεπτο που απέμενε. Με ώθηση από τον κόσμο του, έτρεξε σερί 13-0 και όχι μόνο ροκάνισε τη διαφορά, αλλά πήρε και πάλι το προβάδισμα (70-67). Μπαίνοντας στο τελευταίο λεπτό του αγώνα ο ΠΑΟΚ ήταν μπροστά με ένα καλάθι, 73-75. Ακολούθησε η… ρώσικη ρουλέτα των βολών στην οποία οι παίκτες του Σούλη Μαρκόπουλου ήταν πιο εύστοχοι φτάνοντας στο τελικό 77-81.

Τα δεκάλεπτα: 19-17, 32-45, 57-64, 77-81

Απόλλων Πάτρας (Βετούλας): Ρος 16(2), Αργυρόπουλος 14(1), Καπερώνης, Ντάνιελ 14 (7 ριμπάουντ), Ουίλσον 13 (3), Λιανός, Πέτροβιτς 3 (1), Πελεκούδας, Μιλουτίνοβιτς 4, Μπολντς 13 (8 ριμπάουντ)

ΠΑΟΚ (Μάρκοβιτς): Πέιν 14 (1), Κούπερ 6 (6 ριμπάουντ), Χαραλαμπίδης 26 (4), Τσόχλας, Τσαϊρέλης 23 (8 ριμπάουντ), Δέδας 2, Μαργαρίτης 2, Καλλές, Μπόγρης 7, Κασελάκης 1 Πηγή: sport-fm.gr