Πέμπτη 6 Φεβρουαρίου 2014

Το δικό τους «clasico»

Έστω και δύσκολα, η Πόρτο επικράτησε 2-1 της Εστορίλ κι έκλεισε ραντεβού στα ημιτελικά του Κυπέλλου Πορτογαλίας με την Μπενφίκα.

Η Μπενφίκα περίμενε ήδη στην τετράδα του Κυπέλλου Ισπανίας. Και έστω με μπόλικη «περιπέτεια» η Πόρτο φάνηκε συνεπής στο ραντεβού κι έκλεισε η μεταξύ τους «κόντρα» για την πρόκριση στον μεγάλο τελικό του θεσμού.

Οι «δράκοι» τα βρήκαν... μπαστούνια απέναντι στην Εστορίλ και χρειάστηκε να κάνουν την ανατροπή για να πάρουν το εισιτήριο για τα ημιτελικά. Οι φιλοξενούμενοι πάγωσαν το «Ντραγκάο» όταν στο 27’ προηγήθηκαν με τον Μπαμπάνκο.

Προτού βγει το ημίχρονο ο Κουαρέσμα φρόντισε να πετύχει ακόμα ένα τέρμα με την φανέλα των πρωταθλητών και να ισοφαρίσει στο 43’ σε 1-1. Εν τέλει κι αφού το παιχνίδι έφτασε στο 87’ ο Γκιλάς σκόραρε –τέσσερα λεπτά μετά την είσοδό του στον αγώνα- και χάρισε την πρόκριση στην Πόρτο.Πηγή: sport-fm.gr