Κυριακή 24 Αυγούστου 2014

Οι πρεμιέρες στην Τούμπα!

ver_8146_7_8_tonemapped
Τον 35ο εντός έδρας αγώνα του για την πρώτη αγωνιστική του πρωταθλήματος δίνει ο ΠΑΟΚ κόντρα στην ΑΕΛ Καλλονής. Στις προηγούμενες αναμετρήσεις ο Δικέφαλος μετράει 24 νίκες, 7 ισοπαλίες και μόλις 3 ήττες.
Πρώτη στη λίστα των πιο συχνών αντιπάλων στις πρεμιέρες είναι η ΑΕΚ, την οποία ο ΠΑΟΚ έχει υποδεχτεί πέντε φορές, ενώ τρεις φορές έχουν έρθει στην Τούμπα η Καβάλα και η Λάρισα. Αναλυτικά η λίστα με τους εντός έδρας αντιπάλους του ΠΑΟΚ σε πρώτη αγωνιστική:
5 ΑΕΚ
3 Καβάλα  /  Λάρισα
2  Αιγάλεω / Ολυμπιακός / Παναθηναϊκός / Αρης / Παναχαϊκή / Skoda Ξάνθη
1 Μέγας Αλέξανδρος Κατερίνης / Καλαμαριά / Ηρακλής / ΟΦΗ / Ομόνοια / Πανιώνιος / Δόξα Δράμας / Κέρκυρα / Λεβαδειακός / Πανσερραϊκός / Πανθρακικός

Επίσης, όταν ο ΠΑΟΚ κερδίζει, τις περισσότερες φορές το κάνει με τρία γκολ διαφορά, αφού έχει επικρατήσει έξι φορές με 4-1 και άλλες τρεις με 3-0. Αναλυτικά η λίστα με τα σκορ του ΠΑΟΚ στις εντός έδρας πρεμιέρες:

Κόντρα στην Καλλονή

# 2 αναμετρήσεις υπάρχουν στην ιστορία των δύο ομάδων στις δύο έδρες, αφού η Καλλονή αγωνίστηκε την περσινή περίοδο για πρώτη φορά στο πρωτάθλημα της πρώτης κατηγορίας. Η παρθενική τους συνάντηση ήταν την 15η αγωνιστική στο γήπεδο της Νέας Σμύρνης με τυπικά γηπεδούχο την ομάδα της Λέσβου.

# 7 γκολ έχει σημειώσει ο ΠΑΟΚ σε αυτές τις δύο αναμετρήσεις, πέντε στο εκτός έδρας ματς (5-2) και 2 στο ματς της Τούμπας. Ο Δημήτρης Σαλπιγγίδης σκόραρε δύο φορές στη Νέα Σμύρνη για τον ΠΑΟΚ, ο Εμάνουελ Περόνε βρήκε δίχτυα και στα δύο ματς με την Καλλονή, όπως και ο Ζβόνιμιρ Βούκιτς για τον ΠΑΟΚ που σκόραρε και στις δύο έδρες.

# 9 συμμετοχές στο πρωτάθλημα έχει ο Ευθύμης Κουλούρης με την μια μόλις ως βασικός. Το μοναδικό του γκολ το σημείωσε με αντίπαλο την Καλλονή στην Τούμπα που μπήκε ως αλλαγή 22 λεπτά πριν από το τέλος και έδωσε τη νίκη στο 84ο λεπτό.  Ο 18χρονος επιθετικός έχει ακόμη δύο γκολ σε τρεις αγώνες κυπέλλου, ενώ συνολικά έχει τρία γκολ σε 11 επίσημα ματς με τον ΠΑΟΚ.

# 10 σερί χρόνια ο ΠΑΟΚ έδινε το πρώτο ματς του πρωταθλήματος εντός έδρας, αφού η κλήρωση τον έβγαζε γηπεδούχο από το 1985-86 μέχρι και την σεζόν 1994-95.

Πηγή: paokfc.gr