Κυριακή 7 Σεπτεμβρίου 2014

«Καθάρισαν» οι… Ουόριορς για τις ΗΠΑ!!

Χωρίς να συναντήσουν ιδιαίτερη αντίσταση και με κορυφαίους τους συμπαίκτες στους Ουόριος, Κάρι και Τόμπσον, οι ΗΠΑ νίκησαν 86-63 το Μεξικό και πλέον περιμένουν να τον αντίπαλό τους στα προημιτελικά.

«Καθάρισαν» οι… Ουόριορς για τις ΗΠΑ
Ούτε… προπόνηση δεν έκαναν οι ΗΠΑ! Η Team USA ούτε που… ίδρωσε να επικρατήσει με σκορ 86-63 του Μεξικού και πλέον περιμένει τον αντίπαλό της στους «8» του Παγκοσμίου Κυπέλλου που θα είναι ο νικητής του ζευγαριού Δομινικανή Δημοκρατία-Σλοβενία.

Τρομερή εμφάνιση από τον Στίβεν Κάρι, ο οποίος με 6/9 τρίποντα, τελείωσε το ματς με 20 πόντους, ενώ άλλους 15 πρόσθεσε συμπαίκτης του στους Ουόριορς, Κλέι Τόμπσον. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Γκουστάβο Αγιόν με 25 πόντους και 8 ριμπάουντ.

Με ένα επιμέρους σκορ 11-2 ξεκίνησαν την αναμέτρηση οι ΗΠΑ, δείχνοντας από νωρίς πως ήθελα να «καθαρίσουν» το ματς. Το Μεξικό έκανε φιλότιμες προσπάθειες –κυρίως με τον Αγιόν- να παραμείνει στο παιχνίδι, μειώνοντας προσωρινά στους τέσσερις (13-9), όμως οι παίκτες του Σιζέφσκι πάτησαν το… γκάζι, ολοκληρώνοντας το πρώτο δεκάλεπτο στο +10 (23-13). Στη δεύτερη περίοδο, η Team USA έβαλε στην… ποικιλία της και τα τρίποντα με τη διαφορά να «εκτοξεύεται» στο +16 (35-19), με το σκορ στο πρώτο ημίχρονο να ολοκληρώνεται με το υπέρ τους 42-27.

Με τον ίδιο ρυθμό που είχαν στο δεύτερο δεκάλεπτο, συνέχισαν οι ΗΠΑ και στο τρίτο, όπου με τον Κάρι να είναι «ζεστός» η διαφορά έφτασε στους 30 πόντους (64-34), με το σκορ στο τέλος να διαμορφώνεται στο 66-38. Με δύο τρίποντα από τον Γκέι και ένα από τον Τόμπσον η διαφορά πήγε στο +37 (75-38) για τους παίκτες του Μάικ Σιζέφσκι. Όπως είναι φυσικό, όσο το παιχνίδι έφτανε στο τέλος του οι… τόνοι έπεσαν, με τις ΗΠΑ να παίρνουν το ροζ φύλλο με το τελικό 86-63.

Τα δεκάλεπτα: 23-13, 42-27, 66-38, 86-63.

ΗΠΑ (Σιζέφσκι): Κάρι 20 (6), Τόμπσον 15 (3), Ρόουζ, Φαρίντ 8, Γκέι 10, Ντερόζαν, Ίρβινγκ 4, Πλάμλι, Κάζενς 11, Χάρντεν 12 (2), Ντέιβις 4.

Μεξικό (Βαλντεολμίγιος): Στολ 5 (1), Ράμος 4, Μαρτίνες 7 (1), Γκουτιέρες 7 (1), Αγιόν 25, Κρους 6, Ι. Γκουτιέρες, Μέσα 2, Ερνάντες, Μέντες 5 (1), Σαμόρα 2, Παράδα.*Πηγή: sport-fm.gr*