Κυριακή 7 Σεπτεμβρίου 2014

Θετική η «λαβωμένη» Κηφισιά!

Την πρώτη νίκη της σεζόν –έστω και ανεπίσημα- πήρε η Νέα Κηφισιά, επικρατώντας 64-60 σε φιλικό του Απόλλωνα Πατρών. Τραυματίστηκε στο τέλος ο Κέιντ Ντέιβις.

Θετική η «λαβωμένη» Κηφισιά
Παρά τις πολλές απουσίες που είχε, η Νέα Κηφισιά νίκησε με σκορ 64-60 τον Απόλλωνα Πατρών, στο πρώτο της φιλικό ενόψει της νέας σεζόν.

Ο Ηλίας Παπαθεοδώρου δεν είχε στη διάθεσή του τους Παναγιώτη Καυκή, Μιχάλη Κακιούζη, Δημήτρη Μαυροειδή, Νίκο Λιακόπουλο, Πάτρικ Γιούιν και Πέταρ Πόποβιτς, ενώ λίγο πριν το τέλος του ματς, τραυματίστηκε και ο Κέιντ Ντέιβις. Από την άλλη, εκτός για την ομάδα του Νίκου Βετούλα ήταν ο Φιτσπάτρικ.

Από το πρώτο κιόλας δεκάλεπτο είχε τον έλεγχο της αναμέτρησης ο Απόλλων, κλείνοντας το πρώτο ημίχρονο στο +3 (37-34). Το σκηνικό ήταν περίπου το ίδιο και στην τρίτη περίοδο, με την ομάδα της Πάτρας να διατηρείται μπροστά στο σκορ (51-49). Όμως, στα μισά της τέταρτης, η Νέα Κηφισιά έκανε την ανατροπή και αφού πήρε το προβάδισμα (58-54), το διατήρησε μέχρι τέλους, παίρνοντας το ροζ φύλλο με το τελικό 64-60.

Τα δεκάλεπτα: 14-17, 34-37, 49-51, 64-60.