Κυριακή 7 Σεπτεμβρίου 2014

MLS: Μπήκε με… φόρα ο Σαμπορίο!! (videos)

Επιστρέφοντας στη δράση έπειτα από πολύμηνη αποχή λόγω τραυματισμού, ο Άλβαρο Σαμπορίο διαμόρφωσε το τελικό 2-1 της Ρέαλ Σολτ Λέικ επί του Ντάλας.
Ο Ρόμπι Φίντλι άνοιξε το σκορ με το πρώτο φετινό γκολ του στο 31ο λεπτό, ενώ στο 62ο ο πρώην αμυντικός του Άρη, Μίσελ, ισοφάρισε σε 1-1 με ωραία εκτέλεση φάουλ, δεκαπέντε λεπτά πριν πυροβολήσει ο Σαμπορίο. Από την πλευρά τους, οι Νιου Γιορκ Ρεντ Μπουλς επικράτησαν της Σπόρτινγκ Κάνσας Σίτι με 2-1 χάρη σε πέναλτι του Μπράντλι Ράιτ-Φίλιπς στο 11ο και τέρμα του 37χρονου Τιερί Ανρί στο 52ο, ενώ στο 54ο μείωσε ο Ντομ Ντουίερ με πανέμορφη προσπάθεια και συμπλήρωσε δεκαοκτώ γκολ του στο φετινό πρωτάθλημα του MLS, αλλά δεν απέτρεψε τέταρτη συνεχόμενη ήττα των φιλοξενούμενων.
Ακόμα, οι Φιλαδέλφεια Γιούνιον κέρδισαν το Τορόντο για δεύτερη φορά σε διάστημα 72 ωρών, αφού πέρασαν με 2-0 από το «BMO Field» χάρη σε γκολ των Κόνορ Κέισι στο 8ο και Άντριου Βέγκνερ στο 44ο, ενώ οι Βανκούβερ Ουάιτκαπς και η Ντι Σι Γιουνάιτεντ αρκέστηκαν σε 0-0. Τέλος, ο Τζιλς Μπαρνς πέτυχε δύο γκολ, αλλά οι Χιούστον Ντάιναμο χρειάστηκαν τέρμα του Ρικάρντο Κλαρκ στο 65ο, ώστε να ξεπεράσουν εκείνα του Ντίλι Ντούκα στο 40ό και του Νάτσο Πιάτι στο 55ο για το 3-2 επί των Μόντρεαλ Ίμπακτ.