Παρασκευή 17 Οκτωβρίου 2014

Με το δεξί η Μάλαγα!!

Με τον Τούλσον σε μεγάλη μέρα, η Μάλαγα πέρασε νικηφόρα από το Ζάγκρεμπ με 78-63 απέναντι στην Τσεντεβίτα, στο πρώτο ματς του 2ου ομίλου, για την 1η φάση της Ευρωλίγκα

Με το δεξί η Μάλαγα
Με την τριάδα Τούλσον, Βάσκεθ, Κουζμίνσκας να σημειώνει τους 45 από τους 78 πόντους, η ομάδα της Ανδαλουσίας με ένα ξέσπασμα στο δεύτερο δεκάλεπτο, ξέφυγε και εδραίωσε τη νίκη στο Ζάγκρεμπ.Από την άλλη μεριά η Τσεντεβίτα, στην καλύτερη γι’ αυτήν περίπτωση, μείωσε μέχρι τους επτά πόντους, αλλά ποτέ δεν μπόρεσε να κατεβάσει πιο κάτω την διαφορά, με τη Μάλαγα να κρατάει σχετικά άνετα την 1η νίκη.

Στο πρώτο δεκάλεπτο, οι Κροάτες κατάφεραν να προηγηθούν με 20-18, ωστόσο στην δεύτερη περίοδο, ήταν που οι Ανδαλουσιανοί ήταν που έβαλαν τις βάσεις της νίκης. Από το 33-33 ακριβώς στο 16’ έκαναν ένα σερί 14-0, με τον Βάσκεθ να κάνει όργια σε αυτή την περίοδο, όπου σημείωσε και τους 13 πόντους που έβαλε στο ματς. Μόνο ένα τρίποντο του Ζούμπσιτς έβαλε τέλος στο σερί, κλείνοντας το πρώτο μέρος στο 47-36 για την ισπανική ομάδα.

Στην 3η περίοδο, η Τσεντεβίτα, προσπάθησε να πιέσει, αφού η διαφορά έφτασε για πρώτη φορά στους 15 για τη Μάλαγα, 7:13 πριν λήξει η 3η περίοδος με ένα επιμέρους 10-2 από τους Κροάτες. Ωστόσο η ενεργοποίηση του Τούλσον στο φινάλε της 3ης περιόδου, έδωσε και πάλι αέρα 13 πόντων στην φιλοξενούμενη, με το 48-61 να κλείνει το δεκάλεπτο.

Στην τελευταία περίοδο, ένα 6-0 έφερε το σκορ στο 58-65, 7:19 πριν το τέλος, ωστόσο από εκεί και μετά το καλάθι στένεψε για την Τσεντεβίτα, που σημείωσε μόλις πέντε πόντους μέχρι να τελειώσει η περίοδος και με τον Τούλσον ζεστό, η Μάλαγα πήρε μια άνετη νίκη.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 36-47, 48-61, 63-78

Τσεντεβίτα: Μάζαλιν 2, Πίλεπιτς 9 (1), Μάριο Ντέλας 4, Γκόρντιτς 4, Μπιλάν 15, Αντε Ντέλας 12 (2), Ζούμπζιτς 5 (1), Αράποβιτς, Μπάμπιτς 7 (1), Ζγκάνετς, Τόμας 5

Μάλαγα: Μάρκοβιτς 3, Βασιλειάδης 3 (1), Κουζμίνσκας 12 (1), Τόμας 7 (11ριμπ), Βάσκεθ 13 (8ριμπ), Στέφανσον 2, Τούλσον 20 (2), Γκριν 9(1), Γκολούμποβιτς 3,Ενγκουιράνε, Καράχοτζιτς 2, Γκρέιντζερ 4

Διαιτητές: Κιάρι (ΙΤΑΛΙΑ), Λοτερμόζερ (ΓΕΡΜΑΝΙΑ), Γιασεβίτσιους (ΛΙΘΟΥΑΝΙΑ)