Παρασκευή 17 Οκτωβρίου 2014

Σαν πρωταθλήτρια, σαν… «Σόφο»!

Με το δεξί άρχισε την υπεράσπιση του τίτλου της στην Ευρωλίγκα η Μακάμπι νικώντας σχετικά εύκολα τη Λιμόζ στο Τελ Αβίβ με 92-76. Θετικός στην επανεμφάνισή του ο… διοπτροφόρος Σχορτσανίτης.

Σαν πρωταθλήτρια, σαν… «Σόφο»
Δίχως να εντυπωσιάσει, αλλά παίζοντας όσο χρειαζόταν για να μην απειληθεί από τη Λιμόζ, η Μακάμπι μπήκε με το δεξί στην Ευρωλίγκα νικώντας στη Nokia Arena με 92-76. Ο Σοφοκλής Σχορτσανίτης στην πρώτη του φετινή εμφάνιση ήταν ορεξάτος με 11 πόντους (3/5 βολές, 4/7 δίποντα), 1 ριμπάουντ, 1 τάπα και 2 λάθη σε 11:16. Ο Τζέρεμι Πάργκο με 20 πόντους και 9 ασίστ ήταν ο κορυφαίος της ομάδας του λαού.

Ο αγώνας ήταν ισορροπημένος στο πρώτο δεκάλεπτο, στο οποίο είδηση ήταν η πρώτη φετινή εμφάνιση του Σοφοκλή Σχορτσανίτη, ο οποίος (φορώντας ειδικά γυαλιά λόγω του γλαυκώματος στο μάτι του) πρόλαβε σε τέσσερα λεπτά συμμετοχής να πετύχει έξι πόντους και να γνωρίσει την αποθέωση. Στη δεύτερη περίοδο η άμυνα των γηπεδούχων, ο οίστρος του Σμιθ, αλλά και η αστοχία της Λιμόζ στα τρίποντα (ξεκίνησε με 0/9) έδωσαν την ευκαιρία στη Μακάμπι να ξεφύγει με 34-21. Οι «λιμουζό», παρά την κακή βραδιά του Ραμέλ Κάρι που είχε 1/7 σουτ στο ημίχρονο αντέδρασαν και με ένα σερί 9-0 πλησίασαν στους τρεις (40-37) λίγο πριν το τέλος του ημιχρόνου.

Η αντεπίθεση των πρωταθλητών Γαλλίας συνεχίστηκε στο τρίτο δεκάλεπτο οδηγώντας στην ισοφάριση (48-48), ωστόσο οι πρωταθλητές Ευρώπης κυριάρχησαν στο τελευταίο τετράλεπτο της περιόδου και με ηγέτη τον Χέινς, που πέτυχε τρίποντο με ταμπλό από δέκα μέτρα στην εκπνοή, έφτασαν στο 69-55. Οι παίκτες του Γκάι Γκούντες διαχειρίστηκαν το προβάδισμα αυτό χωρίς δυσκολία μέχρι το τέλος του αγώνα και έφτασαν στη νίκη.

Δεκάλεπτα: 21-19, 44-37, 69-55, 92-76.

Μακάμπι (Γκούντες): Πάργκο 20 (9 ασίστ), Χέινς 15 (5 ασίστ), Σμιθ 13 (12 ριμπ.), Ραντλ 10, Πνίνι 9, Κοέν, Οχαγιόν, Λάντσμπεργκ 8, Σχορτσανίτης 11, Μάριτς 6.

Λιμόζ (Ντουπράζ): Σμιθ 14, Βέστερμαν 10, Καμαρά 3, Μπατίστα 15, Αμαγκού 6, Μερμάν 17 (12 ριμπ.), Κάρι 2, Μπουνγκού-Κολό 4, Πλέιστεντ 3, Ζερμπό 2.