Κυριακή 22 Μαρτίου 2015

Στην Ολίμπια το τοπικό ντέρμπι!!

Η Ολίμπια Λουμπλιάνας επικράτησε στο αδιάφορο βαθμολογικά ντέρμπι της Σλοβενίας της Κρκα με 73-67 για την τελευταία αγωνιστική της κανονικής περιόδου της Αδριατικής Λίγκας, τερματίζοντας με 15 νίκες το πρωτάθλημα στην 5η θέση.
Οι φιλοξενούμενοι μπήκαν πιο δυνατά στο ματς και στο τέλος της πρώτης περιόδου προηγήθηκαν με 20-13. Οι γηπεδούχοι πραγματοποίησαν ένα εξαιρετικό δεύτερο δεκάλεπτο με επιμέρους σκορ 26-12 και το ημίχρονο ολοκληρώθηκε με το υπέρ τους 39-32. Το δεύτερο μέρος ήταν ισορροπημένο, αλλά η Ολίμπια Λουμπλιάνας διατήρησε το προβάδισμα που πήρε στη δεύτερη περίοδο και πανηγύρισε την νίκη με 73-67.
Πρώτοι σκόρερ για τους νικητές ήταν ο Κλέμεν Πρέπελιτς και ο Αλεν Ομιτς με 13 πόντους έκαστος. Από την πλευρά της Κρκα ξεχώρισε ο γνωριμός μας από το πέρασμά του στον Πανιώνιο, Κρίστοφερ Μπούκερ, ο οποίος πέτυχε 18 πόντους και ήταν ο πρώτος σκόρερ της αναμέτρησης.