Κυριακή 22 Μαρτίου 2015

Νίκη-ρεκόρ για Έμπολι!!

Έχοντας έναν εξαιρετικό Σαπονάρα (2 γκολ, μία ασίστ). η Έμπολι επικράτησε 3-1 της Σασουόλο στην έδρα της, επεκτείνοντας το αήττητο σερί της στους οκτώ αγώνες, επίδοση ρεκόρ για την ομάδα στη Serie A.

Νίκη-ρεκόρ για Έμπολι!
Δε σταματάει πουθενά η Έμπολι! Οι «ατζούρι», που πραγματοποιούν εξαιρετικό δεύτερο γύρο, επικράτησαν εντός έδρας της Σασουόλο (3-1), για την 28η αγωνιστική του Ιταλικού πρωταθλήματος και είναι πλέον αήττητη για οκτώ σερί αγώνες.

Ο Σαπονάρα βρέθηκε σε εξαιρετική μέρα και έβαλε μπροστά την ομάδα του στο 46', με τον Ρουγκάνι όμως, τρία λεπτά αργότερα, να σημειώνει αυτογκόλ και να κάνει το 1-1.

Αυτό όμως δεν πτόησε ούτε τον Σαπονάρα, ούτε κατ' επέκταση την Έμπολι, με τον Ιταλό μέσο να βγάζει στο 59' εξαιρετική ασίστ στον Μχεντλίτζε, ο οποίος έδωσε ξανά το προβάδισμα στους γηπεδούχους, ενώ, ένα λεπτό αργότερα, ο 23χρονος πέτυχε το δεύτερο προσωπικό του γκολ, διαμορφώνοντας το τελικό 3-1.

Αυτό ήταν και το όγδοο σερί παιχνίδι χωρίς ήττα για τους «ατζούρι», επίδοση που αποτελεί ρεκόρ συλλόγου στην ιστορία τους στην πρώτη κατηγορία της Ιταλίας.