Κυριακή 15 Ιανουαρίου 2012

Ποια παραμονή;

Σε ματς που ήταν θρίλερ στη μεγαλύτερη διάρκειά του, ο ΚΑΟΔ επικράτησε 74-71 του Περιστερίου και άνοιξε… παρτίδες με την πρώτη οκτάδα της Α1 που οδηγεί στα πλέι οφ.

Η ομάδα των δυτικών προαστίων γνώρισε την έκτη συνεχόμενη ήττα της σε 14 αγωνιστικές, ενώ οι νεοφώτιστοι πέτυχαν την πέμπτη τους νίκη και πλέον βρίσκονται σε τροχιά πλέι οφ, αφού έπιασαν στην έβδομη θέση της βαθμολογίας τους ΠΑΟΚ, Άρη και Περιστέρι.

Ωστόσο, η ομάδα του Γιώργου Καλαφατάκη δεν κάλυψε τη διαφορά των οκτώ πόντων της ήττας στο Περιστέρι στον πρώτο γύρο –είχε χάσει 73-65- και σε ενδεχόμενη ισοβαθμία με αυτό μειονεκτούν.

Κορυφαίος για τους νικητές, ο Τσέρανιτς με 15 πόντους και 11 ριμπάουντ. Άξιος συμπαραστάτης του ο Χαντ με 16 πόντους. Από τους ηττημένους ξεχώρισε ο Χάρης Γιαννόπουλος που είχε 21 πόντους, 7 ριμπάουντ και 3 ασίστ, αλλά δεν ήταν αρκετός και όπως φάνηκε η ομάδα του επηρεάστηκε από τις απουσίες των Μπόατενγκ και Ρόμπι.

Ο ΚΑΟΔ μπήκε πολύ δυναμικά στην αναμέτρηση και έφτασε να προηγείται με 13-3 με λέι απ του Χαραλαμπίδη στα πρώτα τρία λεπτά. Η άμυνα του Περιστερίου δεν λειτουργούσε σωστά, αλλά ούτε και η επίθεση. Ο Τσέρανιτς έμοιαζε ασταμάτητος κάτω από τη ρακέτα εκμεταλλευόμενος και την απουσία του Μπόατενγκ από το συγκρότημα του Αργύρη Πεδουλάκη. Οι γηπεδούχοι διατήρησαν μια διαφορά της τάξεως των 5 πόντων (24-19) με τη λήξη του πρώτου δεκαλέπτου.

Ο Γιαννόπουλος ήταν αυτός που συμμάζεψε τα πράγματα για τους φιλοξενούμενους και έμοιαζε αποφασισμένος να φέρει το παιχνίδι στα ίσια, πράγμα που έγινε στην δεύτερη περίοδο. Το Περιστέρι προηγήθηκε για πρώτη φορά στον αγώνα με 24-26 μετά από σερί 7-0 με έναυσμα ένα τρίποντο του 22χρονου φόργουορντ και 27-30 με λέι απ του Καυκή. Το παιχνίδι είχε γίνει ντέρμπι, κάτι που φαίνεται και από το αποτέλεσμα του πρώτου ημιχρόνου (40-41) μετά από τρίποντο του Ζάρα για τους νεοφώτιστους.

Σε ολόκληρο το δεύτερο ημίχρονο οι δύο ομάδες πήγαιναν πόντο πόντο και εναλλάσσονταν στο σκορ. Το Περιστέρι προηγήθηκε 63-65 με δίποντο του Έντουαρντς στην τέταρτη περίοδο, αλλά ένα επιμέρους σκορ 9-3 του συγκροτήματος του Γιώργου Καλαφατάκη τους έδωσε και πάλι προβάδισμα με 72-68 ένα λεπτό πριν από το τέλος, το οποίο διατήρησαν μέχρι το τέλος για να πάρουν τη νίκη με 74-71.

Τα δεκάλεπτα: 24-19, 40-41, 54-53, 74-71.

ΚΑΟΔ (Καλαφατάκης): Χαντ 16 (2), Χαραλαμπίδης 12 (5 ασ.), Αθηναίου 8 (2), Ιωακειμίδης, Μίσελ, Κιτσούλης 5, Τσέρανιτς 15 (11 ριμπ.), Ζάρας 8 (2), Μπάβτσιτς 10, Κακαρούδης, Μπένας, Μονρό.

Περιστέρι (Πεδουλάκης): Παπαντωνίου, Καυκής 7 (4 ασ.), Ψαρόπουλος, Μαρούγκας, Γιαννόπουλος 21 (4 τρ., 7 ριμπ.), Μανωλόπουλος 6 (2), Σκοτ 8 (3 κλεψ.), Έντουαρντς 15 (6 ριμπ.), Πέτρουλας 4, Τσιλούλης, Μότσνικ 10, Παπαγιάννης.