Σάββατο 25 Αυγούστου 2012

Αυτό θα πει πρωταθλήτρια…!!

Αυτό θα πει πρωταθλήτρια…
Μπορεί ο Γκέμπρε Σελασιέ της Βέρντερ Βρέμης να… τρόμαξε τον κόσμο της Ντόρτμουντ με την ισοφάριση του γκολ του Ρόις, όμως ο Γκέτσε, σε μια από τις πολλές ευκαιρίες της ομάδας του Κλοπ χάρισε τη νίκη στην πρωταθλήτρια Γερμανίας, στην πρεμιέρα της Bundesliga.

Οι παίκτες του Κλοπ ήταν καλύτεροι στη μεγαλύτερη διάρκεια του πρώτου ημιχρόνου και δημιούργησαν φάσεις μπροστά από την εστία της Βέρντερ Βρέμης, ενώ μπήκαν στην θέση του οδηγού μόλις στο 11’ με τον Ρόις, ο οποίος εκμεταλλεύτηκε λάθος της άμυνας των «πράσινων».

Το πρώτο ημίχρονο τελείωσε με την Ντόρτμουντ να φεύγει με το 1-0 για τα αποδυτήρια, όμως στο δεύτερο ημίχρονο παρουσιάστηκε λίγο διαφορετική. Έδωσε χώρο στην Βέρντερ, η οποία της δημιούργησε προβλήματα και θα μπορούσε να κάνει και την ζημιά όταν ο Γκρέμπε Σελασιέ ισοφάρισε στο 75’ με μια κεφαλιά σε μια… περίεργη φάση. Το πνεύμα των πρωταθλητών Γερμανίας μίλησε και ο Γκέτσε με πλασέ από το ύψος της μεγάλης περιοχής έκανε το 2-1 το οποίο ήταν και το τελικό αποτέλεσμα της αναμέτρησης.