Σάββατο 3 Νοεμβρίου 2012

Υπάρχει ζωή στον πλανήτη… Σιένα!!

Υπάρχει ζωή στον πλανήτη… Σιένα!
Η Σιένα πανηγύρισε με δραματικό τρόπο την πρώτη της νίκη στον δεύτερο όμιλο της Ευρωλίγκας, επικρατώντας 93-90 της Σαλόν Σαονέ, δείχνοντας πως «αναπνέει» ακόμα.

Οι Ιταλοί βρίσκονταν πίσω στο σκορ στο μεγαλύτερο μέρος του αγώνα, αλλά με ανατροπή στο τελευταίο δεκάλεπτο και με έναν… υπεράνθρωπο Μπόμπι Μπράουν (34 πόντους), πήραν το ροζ φύλλο.

Μεγάλη εμφάνιση από τον Σέλντεν Γουίλιαμς με νταμπλ νταμπλ(28 πόντους, 13 ριμπάουντ) από πλευράς ηττημένων.

Ο Σέλντεν Γουίλιαμς μπήκε ζεστός στο παρκέ και φρόντισε να το αποδείξει, πετυχαίνοντας τους 13 από τους πρώτους 20 πόντους της Σαλόν. Οι δύο ομάδες συμβάδιζαν στο σκορ μέχρι το 8’ (19-20), αλλά οι Γάλλοι με ένα 10-4, τελείωσαν την πρώτη περίοδο στο +7 (23-30).

Η Σαλόν συνέχισε με το πόδι στο γκάζι και έφτασε να προηγηθεί 39-25, γεγονός όμως που προκάλεσε την αντίδραση των πρωταθλητών Ιταλίας. Με πρωταγωνιστή τον Μπράουν οι γηπεδούχοι μείωσαν μέχρι και τους τρεις (44-47), με το ημίχρονο να ολοκληρώνεται στο 50-55.

Η Σιένα συνέχισε να πιέζει και με μπροστάρη τον Μπόμπι Μπράουν που σκόραρε συνεχώς, ισοφάρισε 73-73, 57’’ πριν την συμπλήρωση 30 λεπτών. Το δεκάλεπτο έκλεισε στο 73-75, με την ομάδα του Μπάνκι να αντισταθμίζει και το πρόβλημα στα ριμπάουντ.

Με τρίποντο του Κεμπ η Σιένα πέρασε μπροστά στο σκορ και δεν έχασε το προβάδισμα μέχρι το 8ο λεπτό, όταν με νέο τρίποντο του Ρες, πέρασε μπροστά με 86-84. Με τον Μπόμπι Μπράουν να σκοράρει… ακόμα(!) και την απαραίτητη ψυχραιμία από την γραμμή των ελευθέρων βολών, οι πρωταθλητές Ιταλίας έφτασαν στην μεγάλη νίκη με 93-90.

Τα δεκάλεπτα: 23-30, 50-55, 73-75, 93-90

Σιένα (Μπάνκι): Κασούν 10, Μπράουν 34 (5 ασ, 16/21 βολές) , Καραρέτο 3, Κανγκούρ 8, Σανικίτζε 4, Ρες 7 (9ρ), Όρτνερ 2, Κεμπ 7, Τζάνινγκ, Χάκετ 6, Μος 12

Σαλόν Σαονέ (Μπενιό): Τσικαμπού 12 (6ασ), Καπελά, Ατζάγκμπα, Λανγκ 4, Αμπουντού 3, Λοβερνιέ 14, Σιλμπ 17, Ζαν Μπαπτίστ 4, Ρας 7, Γουίλιαμς 28 (13ρ), Εθμίμοφ 1