Σάββατο 3 Νοεμβρίου 2012

Ώρα για «σεφτέ»

Έφτασε η στιγμή να κάνει την πρώτη της νίκη στη φετινή Ευρωλίγκα η Μπάμπεργκ. Η πρωταθλήτρια Γερμανίας νίκησε με 84-78 τη Λιέτουβος Ρίτας στη «Στίχερτ Αρίνα», στο πλαίσιο της τέταρτης αγωνιστικής του τέταρτου ομίλου και «έπιασε» τους Λιθουανούς, που έμειναν, επίσης, στη μία νίκη.

Το ματς πέρασε από πολλές διακυμάνσεις, με τους Γερμανούς να διατηρούν το προβάδισμα στο μεγαλύτερο μέρος και να κάνουν ένα σερί 15-0 στην έναρξη της τέταρτης περιόδου, που, ουσιαστικά, τους έδωσε το ροζ φύλλο.

Κορυφαίοι των νικητών ήταν οι Νάχμπαρ με 22 και Γκαβέλ με 18 πόντους, ενώ από τους φιλοξενούμενους ξεχώρισε ο Σεϊμπούτις με 24 πόντους.

Οι Λιθουανοί κατάφεραν να προηγηθούν με 4-0, όμως για λίγα λεπτά το ματς έγινε ντέρμπι. Στο 9-9, όμως, ένα σερί 8-0 των φιλοξενούμενων, με πρωτεργάτη τον Κατελίνας, έφερε το 9-17. Εκεί, όμως, ένα σερί 6-0 των Γερμανών, χάρη στους Νάχμπαρ και Τζείκομπσεν, έφερε το 15-17. Ο Σλοβένος έκανε το 20-19, αλλά το δεκάλεπτο ολοκληρώθηκε στο +1 για τη Λιέτουβος.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, ο Μπαμπράουσκας έκανε το 20-24, όμως ένα σερί 13-0 της Μπάμπεργκ με επιθετική πολυφωνία, έφερε το +9. Ένα σερί 6-0 των πρώην Σοβιετικών μείωσε τη διαφορά στο -3, όμως ο Γκίμπσον στο 1’22΄ έκανε το 40-33 και ο Νάχμπαρ το 42-33. Τελικά, με ένα επιμέρους σκορ 3-2, το ημίχρονο ολοκληρώθηκε στο +10 για τους γηπεδούχους.

Μέχρι το πρώτο εξάλεπτο της πρώτης περιόδου, οι Γερμανοί διατηρούσαν σταθερά ένα +7 με +10, όμως στο 5’ 37’ ο Ιβάνοφ μείωσε στο -5 και στο 3’57’ ο Μπαμπράουσκας στο -3. Στο 2’40’, ο Ζίρμπες έκανε το 59-54, όμως στο 60-57 ένα επιμέρους 2-7 των Λιθουανών τους έδωσε το προβάδισμα με +2 στην ολοκλήρωση του τριαντάλεπτου και όλα ξεκίναγαν από την αρχή.

Στην αρχή της δεύτερης περιόδου, οι Γερμανοί, όμως, έκαναν ένα σερί 15-0 και έφτασαν στο +13, χάρη στον Γκαβέλ. Ο Τάντα στο 35’ έφερε το +14 και βοήθησε τους συμπαίκτες του να διατηρούν ένα +8 με +10. Στο τελευταίο δεκάλεπτο, ένα 4-0 σερί των Λιθουανών τους έφερε στο -6 για το τελικό αποτέλεσμα.

Τα δεκάλεπτα: 20-21, 45-35, 62-64, 84-78

ΜΠΑΜΠΕΡΓΚ: Γκίπσον 9, Γκόλντσμπερι 5, Νάχμπαρ 22, Τάντα 4, Νόιμαν 4, Φορντ 1, Τζείκομπσεν 9, Γκαβέλ 22, Ζίρμπες 8

ΛΙΕΤΟΥΒΟΣ: Ντούλκις 2, Μπαμπράουσκας 9, Σεϊμπούτις 24, Ντίλις 4, Σαμαρτζίνσκι 4, Κατελίνας 4, Νέντοβιτς 15, Ιβάνοφ 4, Μπλουμς 12