Θύμισε… ΤΣΣΚΑ!!

Θύμισε… ΤΣΣΚΑ
Μέχρι σήμερα στην Εuroleague η ΤΣΣΚΑ Μόσχας δεν είχε δείξει τα… δόντια της κερδίζοντας οριακά στα τρία πρώτα της παιχνίδια.

Το έκανε όμως κόντρα στην Μπεσίκτας.

Η «ομάδα του στρατού» συνέτριψε εκτός έδρας την πρωταθλήτρια Τουρκίας με 85-58, για την τέταρτη αγωνιστική του Δ΄ομίλου και παρέμεινε αήττητη στη διοργάνωση, μαζί με τις Μπαρτσελόνα, Μακάμπι Τελ Αβίβ και Ζαλγκίρις Κάουνας.

Η Μπεσίκτας ξεκίνησε δυνατά στο παιχνίδι και κόντραρε στα ίσια τους Μοσχοβίτες, ωστόσο εκείνοι κατάφεραν έστω και στο τέλος του δεκαλέπτου να πάρουν μικρή διαφορά τεσσάρων πόντων (18-22). Στη συνέχεια όμως, η τουρκική ομάδα «πλήρωσε» την αδυναμία της να σκοράρει από την περιφέρεια. Τα 0/10 τρίποντα των γηπεδούχων σε συνδυασμό με ένα επιμέρους σκορ 9-2 της ΤΣΣΚΑ έδωσαν την ευκαιρία στης ομάδα του Ετόρε Μεσίνα να πάει στα αποδυτήρια για το ημίχρονο με «αέρα» 12 πόντων (32-44).

Οι Ρώσοι μπήκαν με φόρα στην τρίτη περίοδο. Δεν άφησαν κανένα περιθώριο στους παίκτες του Κουντέρ και αποδίδοντας εξίσου καλά σε άμυνα και επίθεση έτρεξαν επιμέρους 24-9 για το +27 (41-48). Όσο για το τελευταίο δεκάλεπτο; Η διαφορά άγγιξε και τους 28 πόντους, με την ΤΣΣΚΑ να χαλαρώνει αλλά παρόλα αυτά να φτάνει στο τελικό 85-58.

Τα δεκάλεπτα:18-22, 32-44, 41-68, 58-85