Σάββατο 29 Δεκεμβρίου 2012

«Σεφτές» με 100αρα για Μπαρτσελόνα!!

Με νίκη μπήκε στο Top-16 της Ευρωλίγκας η Μπαρτσελόνα, 100-78 την Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ στο «Παλαού Μπλαουγκράνα» για τον 6ο όμιλο, έχοντας έξι παίκτες με διψήφιο αριθμό πόντων.

«Σεφτές» με 100αρα για Μπαρτσελόνα
Κορυφαίοι για την ομάδα του Τσάβι Πασκουάλ που παρουσίασε μεγάλη επιθετική πολυφωνία και μοίρασε 23 ασίστ, ήταν οι Ναβάρο, Λόρμπεκ και Τόμιτς, ενώ από αυτή του Σιμόνε Πιναιτζιάνι που είχε για μία ακόμη βραδιά προβλήματα και στα δύο μέρη του παρκέ, προσπάθησαν οι Μπογκντάνοβιτς, Μπατίστ και Σάτο.

Ο αγώνας:

Με τον Λόρμπεκ να είναι σε εξαιρετική κατάσταση, η Μπαρτσελόνα ξεκίνησε ιδανικά στο ματς (10-2 στο 5΄), εκμεταλλευόμενη την αστοχία της Φενέρμπαχτσε και κυριαρχώντας πλήρως στα ριμπάουντ. Η υπεροπλία της γηπεδούχου που έπαιρνε εξαιρετικό βαθμό στη δημιουργία συνεχίστηκε με τον Ναβάρο να «ζεσταίνεται» και συνεχόμενους πόντους να «γράφει» το 22-11 στο 8’, την ώρα που οι Τούρκοι σκόραραν μόνο με τον Μπογκντάνοβιτς. Στο δεύτερο δεκάλεπτο, τη σκυτάλη στο σκοράρισμα για τους γηπεδούχους που είχαν παράλληλα εξαιρετικά ποσοστά ευστοχίας, πήραν οι Μάικλ και Γιασικεβίτσιους (34-19 στο 14΄). Τρία λεπτά πριν το ημίχρονο, η διαφορά διατηρούταν πάνω από το +15 (47-28) με τους φιλοξενούμενους να δείχνουν αδύναμοι να αντιδράσουν. Η άμυνα της ομάδας του Πιανιτζιάνι «έμπαζε» από παντού και έτσι οι «μπλαουγκράνα» πήγαν στα αποδυτήρια προηγούμενοι με 19 πόντους (54-35).

Στον ίδιο ρυθμό κύλησαν και τα πρώτα λεπτά του τρίτου δεκαλέπτου. Η Μπαρτσελόνα έβρισκε λύσεις στο σκοράρισμα με σχετική ευκολία και αν από πλευράς Φενέρ δεν υπήρχε η αφύπνιση του Μπατίστ (έβαλε μέχρι και τρίποντο!), η διαφορά θα ξεπέρναγε κατά πολύ το +20 (68-49 στο 26΄). Ο Πασκουάλ, βλέποντας ότι η ομάδα του δεν απειλείται, έκανε πολλές αλλαγές και έδωσε πρόωρα χρόνο σε παίκτες με δεύτερο ρόλο στην ομάδα και έτσι η φιλοξενούμενη μείωσε 79-60 στο τέλος της περιόδου, με τον Σάτο να δίνει επιθετική πνοή στην ομάδα του.

Ο νικητής είχε κριθεί προ πολλού και στο τέταρτο δεκάλεπτο οι δύο ομάδες έπαιξαν χωρίς σκοπιμότητα, προσφέροντας σε πολλές περιπτώσεις θέαμα. Η διαφορά πάντως δεν μειώθηκε ποτέ σε επίπεδα που να επιτρέπει στην Φενέρ να κάνει ουσιώδη αντεπίθεση (89-69 στο 36΄) και έτσι η Μπαρτσελόνα μπήκε με το «δεξί» στο To-16, φτάνοντας δίκαια στο τελικό 100-78.

Τα δεκάλεπτα: 24-13, 54-35, 79-60, 100-78.

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 5 (1), Χουέρτας 14 (2) (6ασίστ), Ναβάρο 14 (2), Γιασικεβίτσιους 7 (2), Τοντόροβιτς 2, Γουάλας 6 (1), Ίνγκλις 3 (1), Ραμπασέδα 3, Λόρμπεκ 12, Τζαβάϊ 10, Μάικλ 12, Τόμιτς 12 (11 ριμπάουντ).
Φενέρμπαχτσε/Ούλκερ (Πιανιτζιάνι): ΜακΚάλεμπ 2, Ονάν 5 (1), Ερμίς 9 (1), Σάτο 15 (1), Τρίπκοβιτς, Άντερσεν 2, Πεκέρ, Σαβάς 4, Μπατίστ 13 (1), Καραμάν, Μπογκντάνοβιτς 19 (2), Πρέλτζιτς 9.

Γήπεδο: «Παλάου Μπλαουγκράνα»