Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου 2012

Ζωντανή η Καντού με… δώρο στον Παναθηναϊκό!!

Ζωντανή η Καντού με… δώρο στον Παναθηναϊκό
Σπουδαία νίκη που την διατηρεί ακόμα ζωντανή όσον αφορά στην υπόθεση πρόκριση στο Top 16 της Euroleague πέτυχε η Καντού.

Η ιταλική ομάδα επικράτησε στην έδρα της με 76-70 της Ρεάλ Μαδρίτης στο πλαίσιο της ένατης αγωνιστικής της διοργάνωσης και πλέον θέλει τη νίκη του Παναθηναϊκού επί της Φενερμπαχτσέ στο άλλο ματς του Α’ ομίλου ώστε να έχει ελπίδες να περάσει στην επόμενη φάση.

Παράλληλα με αυτή τους τη νίκη οι παίκτες του Τρινκιέρι έκαναν δώρο στους «πράσινους» καθώς αν κάνουν το 2/2 στα ματς που απομένουν, θα εξασφαλίσουν την πρωτιά στο γκρουπ τους.

Ο Μαρκοϊσβίλι με 23 πόντους ο κορυφαίους των νικητών. Ξεχώρισε ο Κάρολ για τους φιλοξενούμενους.

Μπορεί η Ρεάλ να ήταν εκείνη που άνοιξε το σκορ (0-1) όμως τα πέντε λεπτά… επιθετικής σιωπής της στη συνέχεια έδωσαν την ευκαιρία στους γηπεδούχους με σερί 13-0 να ξεφύγουν με +12 (13-1). Η διαφορά κυμαινόταν σε διψήφιο επίπεδο ωστόσο ένα
ξέσπασμα των παικτών του Λάσο στο τελευταίο ενάμιση λεπτό διαμόρφωσε το 20-18 στο πρώτο δεκάλεπτο. Με… ανταλλαγή τριπόντων ξεκίνησε η δεύτερη περίοδος και την Ρεάλ να ισοφαρίζει τελικά σε 26-26. Η Καντού όμως κατάφερε να ξαναπάρει ένα προβάδισμα έξι πόντων (38-32) και παρά την προσπάθεια της «βασίλισσας» να μειώσει (38-35) η ιταλική ομάδα οδηγήθηκε στα αποδυτήρια με πλεονέκτημα επτά πόντων (42-35).

Παρά τις προσπάθειες των Κάρολ και Γιούλ να κρατήσουν τους φιλοξενούμενους στο ματς, η Καντού κατάφερε να βρεθεί στο +9 (55-46). Όμως τα 3’58’’ που έμεινε άποντη μέχρι το τέλος του τρίτου δεκαλέπτου έδωσε την δυνατότητα στην Ρεάλ να τρέξει σερί 10-0 και να περάσει μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι (55-56). Οι Ισπανοί έφεραν το ματς στα ίσια (58-58) στις αρχές του τετάρτου δεκαλέπτου, αλλά οι παίκτες του Τρινκιέρι έδειξαν πως ήθελαν περισσότερο το παιχνίδι. Πάλεψαν μέχρι το τέλος και έφτασαν τελικά στη νίκη με 76-70 η οποία τους κρατά ακόμα ζωντανούς όσον αφορά στην υπόθεση πρόκριση.

Τα δεκάλεπτα: 20-18, 42-35, 55-56, 76-70

Καντού (Τρινκιέρι): Κούντλατσεκ, Αμπάς 5 (1 τρίποντο, 7 ριμπάουντ), Μαρκοϊσβίλι 23 (3 τρίποντα, 6 ριμπάουντ), Λιούνεν 11 (2), Ματσαρίνο, Κασέλα, Μπρουκς 4 (6 ριμπάουντ), Τάιους 9 (6 ριμπάουντ), Ταμπού 14 (3 τρίποντα, 5 ασίστ), Κουζίν 10 (7 ριμπάουντ).

Ρεάλ Μαδρίτης (Λάσο): Ντρέιπερ 2, Πότσιους 5 (1), Σουάρεθ, Ρέγες 11 (10 ριμπάουντ), Μίροτιτς 2, Ροντρίγκεθ 6 (5 ασίστ), Χετσχάιμερ, Μπέγκιτς 3, Κάρολ 24 (4), Γιούλ 17 (2), Σλότερ