Παρασκευή 7 Δεκεμβρίου 2012

Ούτε τώρα η Μπάρτσα!!

Ούτε τώρα η Μπάρτσα
Η Μπαρτσελόνα δοκιμάστηκε για 45 λεπτά στη «Χάλα Πιονίρ» από την Παρτιζάν, αλλά κατάφερε και έφυγε αλώβητη (68-67), διατηρώντας το απόλυτο στον τέταρτο όμιλο της Ευρωλίγκας (9/9).

Με βολές του Ναβάρο πήγε το ματς στην παράταση, με βολές του Χουέρτας πήραν το ροζ φύλλο οι «μπλαουγκράνα».

Με το «ένα πόδι» εκτός η Παρτιζάν.

Η Παρτιζάν ήθελε να πάει το παιχνίδι στον δικό της αργό ρυθμό και τα κατάφερε, κρατώντας την Μπαρτσελόνα χαμηλά στο σκορ. Το σκορ στο 10’ ήταν 14-13 υπέρ των γηπεδούχων, κάτι που αντιπροσώπευε πλήρως το τι θα επακολουθούσε.

Οι Σέρβοι μπήκαν πολύ δυνατά στην δεύτερη περίοδο και με γρανιτένια άμυνα, κράτησαν τους Καταλανούς χωρίς πόντο για τεσσεράμιση λεπτά περίπου. ΤΟ σκορ έγινε 24-13 αλλά η Μπαρτσελόνα αντέδρασε και με πρωταγωνιστή τον Ινγκλές κατάφερε να μειώσει σε 30-25 στο ημίχρονο.

Με βολές του Ναβάρο οι φιλοξενούμενοι πέρασαν μπροστά μετά από αρκετή ώρα στο 23’ (33-32). Ο Μιλοσάβλιεβιτς επανέφερε τους γηπεδούχους μπροστά στο σκορ με το 44-43 του 30ου λεπτού να προμηνύει την συνέχεια.

Η τέταρτη περίοδος ήταν συγκλονιστική, με τις δύο ομάδες να εναλλάσσονται συνεχώς στο προβάδισμα. Με ένα 5-0 σε κρίσιμο σημείο, η Παρτιζάν προηγήθηκε 58-56 αλλά το φάουλ του Μούσλι στον Ναβάρο, έδωσε την ευκαιρία στον αρχηγό των Καταλανών να οδηγήσει το ματς στην παράταση εν μέσω εκκωφαντικού θορύβου!

Οι παίκτες του Ντούσαν Βουγιόσεβιτς πήγαν για άλλη μία φορά να φέρουν «τούμπα» τα πράγματα, αφού αν και βρέθηκαν από την αρχή του έξτρα πενταλέπτου πίσω στο σκορ, προηγήθηκαν 67-66, 27’’ πριν το φινάλε με λέι απ του Γκάγκιτς. Ο Βουγιόσεβιτς επέλεξε να έχει η ομάδα του τον τελευταίο λόγο και οδήγησε τον Χουέρτας στις βολές, με 15’’ να απομένουν για το τέλος. Ο Βραζιλιάνος ευστόχησε (68-67), ο Μούσλι αστόχησε στην τελευταία επίθεση και η Μπαρτσελόνα έφυγε θριαμβεύτρια από το Βελιγράδι.

Πλέον οι Σέρβοι χρειάζονται νίκη απέναντι στην Μπάμπεργκ στην Γερμανία (αν χάσουν οι Γερμανοί την Παρασκευή από την Λιέτουβος), ή νίκη αλλά με διαφορά έξι πόντων και παραπάνω, σε περίπτωση που η Μπάμπεργκ νικήσει τους Λιθουανούς.

Τα δεκάλεπτα: 14-13, 30-25, 44-43, 58-58
Παράταση: 67-68

Παρτιζάν (Βουγιόσεβιτς): Μιλουτίνοφ, Βέστερμαν, 6 (5 ασίστ), Γκόρντιτς 6, Λούτσιτς 10 (8 ριμπάουντ), Μιλοσάβλιεβιτς 14, Μπογκντάνοβιτς 2, Γκάγκιτς 12, Μουσλι 12, Τσακάρεβιτς, Γκόρντον 3 (9 ριμπάουντ), Άντσουσιτς, Μπέρτανς 2

Μπαρτσελόνα (Πασκουάλ): Σάδα 4, Χουέρτας 5 (1), Ναβάρο 10 (1), Γιασικεβίτσιους 7, Τοντόροβιτς 1, Ουάλας 7 (9 ριμπάουντ), Ίνγκλς 9, Ραμπασέδα 5 (1), Τζαβάι 8, Μάικλ 8, Τόμιτς 4 (7 ριμπάουντ)