Τρίτη 4 Δεκεμβρίου 2012

Οι κατά Λουκά γκολάρες!!

Οι κατά Λουκά γκολάρες
Βασική του δουλειά είναι να εμποδίζει τους αντιπάλους να σκοράρουν. Είτε αγωνιζόμενος ως δεξιός μπακ, είτε από τη θέση του στόπερ στην οποία αγωνίζεται εσχάτως πιο τακτικά από ποτέ. Όμως ο Λουκάς Βύντρα αποδεικνύεται… κρυφό ταλέντο στο σκοράρισμα.

Με το χθεσινό γκολ απέναντι στον Πανιώνιο έφτασε τα 14 με το τριφύλλι στο στήθος (9 στο πρωτάθλημα, 3 στο Κύπελλο και 2 στην Ευρώπη), τα περισσότερα εκ των οποίων είναι εντυπωσιακά και συνάμα κρίσιμα. Το www.sport-fm.gr σάς τα θυμίζει.

02/11/2004: Άρσεναλ-Παναθηναϊκός 1-1

Με… ξένη βοήθεια σκόραρε ο Λουκάς Βύντρα στο «Χάιμπουρι» στη φάση των ομίλων του Champions League χαρίζοντας στον Παναθηναϊκό την ισοπαλία με 1-1 απέναντι στην Άρσεναλ. Στο 75ο λεπτό το μακρινό του σουτ κόντραρε στον Πασκάλ Σιγκάν και κατέληξε στα δίχτυα του Γενς Λέμαν. Ίσως το γεγονός ότι το τέρμα χρεώθηκε στον Γάλλο αμυντικό να αποτελεί μία ιστορική αδικία.

16/02/2005: Παναθηναϊκός-Σεβίλλη 1-0

Το παρθενικό… κανονικό γκολ του Λουκά Βύντρα με το «τριφύλλι» ίσως ήταν και το πιο εντυπωσιακό από όλα. Στη φάση των «32» του Κυπέλλου UEFA ο Παναθηναϊκός χρειάστηκε ένα… τούβλο εκτός περιοχής από τον 24χρονο τότε μπακ του στο 74ο λεπτό για να κερδίσει 1-0 τη Σεβίλλη στο γήπεδο της Λεωφόρου.

16/10/2010: Παναθηναϊκός-ΠΑΟΚ 1-0

Ο Λουκάς Βύντρα φροντίζει με έναν κεραυνό εκτός περιοχής στο 20ο λεπτό να ζεστάνει το παγωμένο και άδειο (λόγω τιμωρίας) ΟΑΚΑ πετυχαίνοντας το γκολ της νίκης του Παναθηναϊκού για την έκτη αγωνιστική.

14/03/2010: Αστέρας Τρίπολης-Παναθηναϊκός 0-1

Ο Παναθηναϊκός δυσκολευόταν πολύ στην Τρίπολη να κάμψει την αντίσταση του Αστέρα. Όλα αυτά μέχρι το 75’, όταν το πλασαριστό σουτ του Λουκά Βύντρα εκτός περιοχής του χάρισε τη νίκη με 1-0 για την 26η αγωνιστική και τον έφερε πιο κοντά στην κατάκτηση του πρωταθλήματος.

13/02/2011: Παναθηναϊκός-ΑΕΚ 3-1

Ο Τζιμπρίλ Σισέ διανύει το μισό γήπεδο με μία εκπληκτική κούρσα και την κατάλληλη στιγμή πασάρει στον Λουκά Βύντρα, ο οποίος τον έχει ακολουθήσει διασχίζοντας όλο το γήπεδο και με όμορφο πλασέ πετυχαίνει στο 51’ το δεύτερο γκολ στη νίκη του Παναθηναϊκού επί της ΑΕΚ με 3-1 για την 22η αγωνιστική.

02/12/2012: Πανιώνιος-Παναθηναϊκός 1-2

Το προβάδισμα του Παναθηναϊκού στη Νέα Σμύρνη για τη 13η αγωνιστική εδραιώνεται, όταν ο Λάζαρος Χριστοδουλόπουλος στρώνει την μπάλα στον Λουκά Βύντρα κι αυτός με… έμμεσο φάουλ κάνει το 2-0.