Τρίτη 4 Δεκεμβρίου 2012

Αργεντινή: Νέο γκολ για Σκόκο!! (videos)

Την πρόκρισή στο Κόπα Λιμπερταδόρες εξασφάλισαν οι Νιούελς Ολντ Μπόις του Νάτσο Σκόκο κερδίζοντας με 3-0 την Ατλέτικο Ραφαέλα στο κλείσιμο της 18ης αγωνιστικής του αργεντίνικου πρωταθλήματος.
Στο πρώτο λεπτό των δύο ημιχρόνων ο Φαμπιάν Μουνιόζ πέτυχε τέρματα για τους «λέπρα». Ακολούθησε το 3-0 από τον πρώην μεσοεπιθετικό της ΑΕΚ στο 84ο λεπτό. Μάλιστα ο Σκόκο έπιασε τον Φακούντο Φερέιρα στην κορυφή του πίνακα των σκόρερ της Inicial. Ολοκληρώνοντας με ιδανικό σουτ μία αντεπίθεση, ο 27χρονος Αργεντινός πιστοποίησε και την πρώτη νίκη των Ολντ Μπόις σε πέντε ματς.
Ακόμα, η Εστουντιάντες κατέβαλε με 2-0 τη Σαν Μαρτίν χάρη σε δύο τέρματα του Κάρλος Αούζκοϊ στο τελευταίο δεκάλεπτο. Ο 21χρονος μέσος βρήκε δίχτυα στο 80ό και στο 90ό λεπτό, οπότε άφησε τον σύλλογο του Σαν Χουάν χωρίς «τρίποντο» για έβδομο διαδοχικό παιχνίδι.
6
Σημείωση: Η πρωταθλήτρια της Inicial θα αντιμετωπίσει την πρωταθλήτρια του Final στις 30 Ιουνίου του 2013 σε μονό αγώνα, ο οποίος θα καθορίσει τον πρωταθλητή της σεζόν.