Πέμπτη 17 Ιανουαρίου 2013

Έγραψε ιστορία η Ρεν!!

Την πρόκριση στον τελικό του Λιγκ Καπ Γαλλίας για πρώτη φορά στην ιστορία της πήρε η Ρεν, η οποία επικράτησε με σκορ 2-0 της Μονπελιέ.

Έγραψε ιστορία η Ρεν!
Την ευκαιρία να διεκδικήσει μία κούπα ύστερα από χρόνια έχει η Ρεν, καθώς επικράτησε με σκορ 2-0 της Μονπελιέ και πήρε το εισιτήριο για τον τελικό του Λιγκ Καπ Γαλλίας (για πρώτη φορά στην ιστορία της), ο οποίος είναι προγραμματισμένος για τις 20 Απριλίου κόντρα στη Σεντ Ετιέν.

Μόλις στο 7ο λεπτό, ο Φερέ σήκωσε στο… πόδι το «Ρουτ ντε Λοριάν» κάνοντας το 1-0], με αυτό να είναι και το σκορ του πρώτου ημιχρόνου. Το ίδιο δυνατά μπήκαν και στο δεύτερο μέρος οι παίκτες του Φρεντερίκ Αντονετί, με τον Ερντίνγκ να δίνει προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, στο 51’.

Από εκείνο το σημείο και έπειτα, οι πρωταθλητές Γαλλίας δεν έδειξαν πως μπορούν να ανατρέψουν την κατάσταση, κυρίως λόγω των αρκετών απουσιών τους, με αποτέλεσμα να μείνει το 2-0 μέχρι το τέλος και η Ρεν να προκριθεί στον τελικό του Λιγκ Καπ Γαλλίας για πρώτη φορά στην ιστορία της.