Δευτέρα 28 Ιανουαρίου 2013

«Διπλά» για Χόρνετς, Πίστονς!!

Με τον Ράιαν Άντερσον να σημειώνει 22 πόντους η Νέα Ορλεάνη το Μέμφις με 91-83. Πλήγμα με Κόνλεϊ για τους Γκρίζλις. Νίκη για Πίστονς στο Ορλάντο με 104-102.

«Διπλά» για Χόρνετς, Πίστονς

Μέμφις Γκρίζλις – Νιου Ορλινς Χόρνετς 83-91

Το ματς άρχισε στραβά από την αρχή για το Μέμφις που έχασε με τραυματισμό τον Μάικ Κόνλεϊ. Έτσι το Μέμφις βγήκε εκτός ρυθμού, μετά την απώλεια του βασικού του πλέι-μέικερ με αποτέλεσμα οι Χόρνετς να είναι συνεχώς μέσα στο παιχνίδι και να εξαπολύουν στην τελευταία περίοδο την αντεπίθεση τους. Άντερσον με 22 και Σμιθ με 16, κορυφαίοι για τους νικητές, ξεχώρισε ο Ράντολφ με 20 πόντους από τους γηπεδούχους.

Γκρίζλις: Κόνλεϊ, Άλεν 9, Γκασόλ 14 (11ριμπ), Γκέι 10, Ράντολφ 20 (13ριμπ), Μπέιλες 14, Ρότεν 2, Άρθουρ 8, Τζόνσον 6

Χόρνετς: Βάσκεζ 5, Γκόρντον 8, Αμίνου 9 (12ριμπ.), Ντέιβις 10, Λόπεζ 8, Άντερσον 22 (7/13 τριπ), Σμιθ 16, Ρίβερς 6, Τόμας 2, Ρόμπερτς 5

Ορλάντο Μάτζικ – Ντιτρόιτ Πίστονς 102-104

Η τριποντομαχία του Μπράντον Νάιτ με τον Τζέι- Τζέι Ρέντικ βρήκε νικητή τον δεύτερο με σκορ 5-8, με τους δύο παίκτες να σημειώνουν από 31 πόντους, ωστόσο οι Πίστονς ήταν αυτοί που πανηγύρισαν τη νίκη με 104-102. Οι Μάτζικ είχαν την ευκαιρία μετά από χαμένη βολή να στείλουν το ματς σε παράταση, ωστόσο έχασαν και τις τρεις ευκαιρίες, πριν ακουστεί η κόρνα της λήξης. Ο Μονρό είχε 17 πόντους για τους νικητές, ενώ ο Γκλεν Ντέιβις είχε επίσης 17 με 12 ριμπάουντ για τους ηττημένους, ενώ ο Νέλσον είχε 18.

Μάτζικ: Νέλσον 18 (8 ασίστ), Ρέντικ 31 (8/11 τριπ), Αφλάλο 4, Ντέιβις 17 (12ριμπ), Βούτσεβιτς 12, Μουρ 18, Χάρκλες 2, Αγιόν, Σμιθ

Πίστονς: Νάιτ 31 (5/8 τριπ), Σίνγκλερ 10, Μονρό 17 (7ριμπ, 6ασίστ), Πρινς 7, Μαξίλ 4, Βιλανουέβα 12, Μπάινουμ 9, Ίνγκλις 6, Ντέι 8, Ντράμοντ