Δευτέρα 28 Ιανουαρίου 2013

Πρώτη με… σπρώξιμο η Παρί!!

Στην κορυφή της Ligue 1, μαζί με τη Λιόν, επέστρεψε η Παρί Σεν Ζερμέν, επικρατώντας 1-0 της Λιλ με λίγη… βοήθεια από τη διαιτησία, στην αναμέτρηση που ολοκλήρωσε την 22η αγωνιστική.

Πρώτη με… σπρώξιμο η Παρί!
Η Λιλ ήταν καλύτερη στο «Παρκ ντε Πρενς», αλλά η Παρί Σεν Ζερμέν είχε την τύχη και τη… διαιτησία με το μέρος της, με αποτέλεσμα να νικήσει 1-0 και να επανέλθει στην κορυφή της Ligue 1 μαζί με τη Λιόν, στο ματς που ολοκλήρωσε την 22η αγωνιστική. Το μοναδικό γκολ της αναμέτρησης –που κατακυρώθηκε- ήταν αυτό που σημείωσε κόντρα στο τέρμα των «λιλουά» ο Σετζού, στο 68ο λεπτό.

Ωστόσο, για φτάσουν οι πρωτευουσιάνοι στη νίκη χρειάστηκαν μία λάθος υπόδειξη του επόπτη αλλά και τύχη. Αρχικά, ο διαιτητής της αναμέτρησης αρνήθηκε το «καθαρό γκολ» του Ροντλέν ύστερα από πάσα του Ρου που λανθασμένα υποδείχθηκε οφσάιντ, στο 34’, το οποίο θα έδινε το προβάδισμα στη Λιλ, ενώ στο 83’ το δοκάρι του Σιρίγκου αρνήθηκε την ισοφάριση στον Ντε Μέλο.

Παρ’ όλα αυτά, με το 1-0 της Παρί Σεν Ζερμέν επί της Λιλ, ο Σαλβατόρε Σιρίγκου σημείωσε νέο ρεκόρ. Ο Ιταλός τερματοφύλακας έφτασε τα 826 λεπτά χωρίς να δεχθεί τέρμα η εστία των πρωτευουσιάνων, καταρρίπτοντας το προηγούμενο ρεκόρ της ομάδας, το οποίο ανήκε στον Μπερνάρ Λαμά και ήταν 697 λεπτά.

PSG vs Lille 1:0 Chedjou own goal από UCL2410