Δευτέρα 28 Ιανουαρίου 2013

Με την… πρώτη του πέρασε!

Την πρώτη νίκη σε μεγάλη διοργάνωση πέτυχε το Πράσινο Ακρωτήρι με σκορ 2-1 επί της Ανγκόλας, η οποία του έδωσε και το εισιτήριο για την επόμενη φάση του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Με την… πρώτη του πέρασε
Είδες τελικά τι σου κάνει μία… πρώτη; Τουλάχιστον στο Πράσινο Ακρωτήρι το έμαθαν απο πρώτο χέρι, καθώς η πρώτη νίκη τους ποτέ σε μεγάλη διοργάνωση συνδυάστηκε και με την πρόκριση στην επόμενη φάση του Κυπέλλου Εθνών Αφρικής.

Μάλιστα όχι μόνο νίκησε 2-1 την Αγκόλα, αλλά το έκανε και με ανατροπή στο πλαίσιο της τρίτης αγωνιστικής του πρώτου ομίλου.

Και τα τρία τέρματα τα πέτυχε το Πράσινο Ακρωτήρι, καθώς το 1-0 για την Αγκόλα το έκανε με αυτογκόλ ο Νάντο στο 33’. Ο Γκέγκε στο 81’ ισοφάρισε και ο Ενχούκ στο πρώτο λεπτό τον καθυστερήσεων χάρισε στην ομάδα του την ιστορική νίκη- πρόκριση.

Στα… κρύα του λουτρού έμεινε το Μαρόκο, που δεν κατάφερε να πάρει τη νίκη και την πρόκριση απέναντι στην διοργανώτρια Νότιο Αφρική, η οποία μετά την ισοπαλία 2-2 πήρε την πρώτη θέση στον όμιλο.