Τρίτη 14 Μαΐου 2013

Της «έκοψε» τη χαρά…!!

Στις καθυστερήσεις την «πάτησε» κόντρα στη Γρανάδα η Ρεάλ Σοσιεδάδ.

Της «έκοψε» τη χαρά…
Οι δυο ομάδες ήρθαν ισόπαλες 2-2 στο «Ανοέτα», στον αγώνα που ολοκλήρωσε την 35η αγωνιστική της Primera Division, χάρη στο γκολ του Ρέσιο στο 93’ και, έτσι, οι Βάσκοι έχασαν την ευκαιρία να βρεθούν ξανά μόνοι τους στην τέταρτη θέση της βαθμολογίας, η οποία οδηγεί στα προκριματικά του επόμενου Τσάμπιονς Λιγκ, αφού έχουν πλέον «παρέα» τη Βαλένθια, όμως ευνοούνται στην ισοβαθμία με τις «νυχτερίδες».

Αντίθετα, η ομάδα του Λούκας Αλκαράθ βρέθηκε στο +4 από τη 18η θέση και τη Λα Κορούνια και ατενίζει με περισσότερη αισιοδοξία το μέλλον της στην κατηγορία.

Στο πρώτο ημίχρονο, η ομάδα του Σαν Σεμπαστιάν ήταν ανώτερη και δίκαια προηγήθηκε στο σκορ με 2-1, αφού είχε την υπεροχή και τις περισσότερες ευκαιρίες. Στο 9’, ο Αγκιρέτσε με απευθείας εκτέλεση φάουλ από πλάγια αιφνιδίασε τους πάντες και άνοιξε το σκορ. Στο 15’, ο Ελ Αραμπί εκμεταλλεύτηκε τις κόντρες στην αντίπαλη περιοχή και με ωραίο πλασέ έκανε το 1-1. Στο 45’,ο Αγκιρέτσε με το στήθος έκανε το 2-1.

Στην επανάληψη, οι δυο ομάδες έχασαν πολλές ευκαιρίες μπροστά στις δυο εστίες, με αποκορύφωμα του σουτ του Αγκιρέτσε στο δοκάρι στο 55’. Τελικά, στο 93’, ο Ρέσιο με διπλή προσπάθεια και πλασέ διαμόρφωσε το τελικό 2-2.

ΣΟΣΙΕΔΑΔ: Μπράβο, Τ. Μαρτίνεθ, Γκονζάλεθ, Ι.Μαρτίνεθ, Ντε Λα Μπέλα (88’ Κανταμούρο), Μπεργκάρα, Χάβι Πριέτο, Κάστρο (66’ Ιφράν), Βέλα (79’ Εστράδα), Γκρίεζμαν, Αγκιρέτσε

ΓΡΑΝΑΔΑ: Ρομπέρτο, Νιόμ, Ντιακατέ, Μάιντς, Σικέιρα (90’ Ανγκούλο), Ρέσιο, Ρίκο, Τόρχε (56’ Αράντα), Μπραχίμι, Νολίτο, Ελ Αραμπί (72’ Μπουανανότε)