Σάββατο 11 Μαΐου 2013

Έδιωξε τον... εφιάλτη!!

Νίκη που την απομακρύνει οριστικά από τον «εφιάλτη» του υποβιβασμού πέτυχε η Αθλέτικ Μπιλμπάο, επικρατώντας 2-1 εντός έδρας της Μαγιόρκα.

Έδιωξε τον... εφιάλτη
Οι Βάσκοι πήραν προβάδισμα μόλις στο 8ο λεπτό με τον Αντούριθ, ενώ το έργο τους έγινε ακόμη πιο εύκολο στη συνέχεια έπειτα από την αποβολή του Φοντάς με δεύτερη κίτρινη κάρτα στο 24’.

Ο Φερνάντο Γιορέντε στο 79’ έδωσε προβάδισμα δύο τερμάτων στην ομάδα του, αλλά δύο λεπτά αργότερα (81’) ο Ντος Σάντος μείωσε σε 2-1 για τους φιλοξενούμενους διαμορφώνοντας παράλληλα το τελικό σκορ.

Η νίκη αυτή έδωσε «αέρα» εννέα βαθμών στην Αθλέτικ από την… ουρά, σε αντίθεση με τη Μαγιόρκα που παραμένει στην τελευταία θέση του βαθμολογικού πίνακα και τα περιθώρια στενεύουν επικίνδυνα.