Τετάρτη 15 Μαΐου 2013

Κόπα Λιμπερταδόρες: Στα προημιτελικά η Τιχουάνα!! (video)

Η Τιχουάνα εξασφάλισε την πρόκριση στους «8» του Κόπα Λιμπερταδόρες κερδίζοντας με 2-1 την Παλμέιρας στη Βραζιλία μετά τη «λευκή» ισοπαλία στο Μεξικό.
Ενώπιον 36,000 θεατών, οι «βερντάο», που φέτος θα αγωνιστούν στη δεύτερη κατηγορία του βραζιλιάνικου πρωταθλήματος, ήταν ανώτεροι και άξιζαν την πρόκριση. Ωστόσο, οι Μεξικανοί αποδείχθηκαν περισσότερο αποτελεσματικοί και στον επόμενο γύρο της κορυφαίας διασυλλογικής διοργάνωσης της Νότιας Αμερικής θα αντιμετωπίσουν την Ατλέτικο Μινέιρο του Ροναλντίνιο.
Ειδικότερα, ο 26χρονος Κολομβιανός Ντουβιέρ Ριάσκος άνοιξε το σκορ στο 26ο λεπτό... μέσα από τα χέρια του τερματοφύλακα των γηπεδούχων, Μπρούνο, αφού πρώτα, στο 24ο λεπτό, ο Βινίσιους σημάδεψε το δοκάρι με εκτέλεση φάουλ. Στο 51ο λεπτό ο Φερνάντο Άρτσε εκμεταλλεύτηκε άψυχο διώξιμο των αμυντικών και πέτυχε το γκολ της βραδιάς με καταπληκτικό σουτ, οπότε διαμορφώθηκε το 2-0, χωρίς να υπάρξει ουσιαστική ευκαιρία για τους Μεξικανούς!
Ακολούθησε το 2-1 με πέναλτι του Σόουζα στο 61ο λεπτό, αλλά οι Βραζιλιάνοι δεν μπόρεσαν να ολοκληρώσουν την ανατροπή. Μάλιστα διαμαρτυρήθηκαν για ακύρωση γκολ του Κλέμπερ, ενώ ο Πάμπλο Αγκουιλάρ της Τιχουάνα συμπλήρωσε δύο κίτρινες στο 83ο λεπτό εξαιτίας σκληρού μαρκαρίσματος στον συγκεκριμένο στράικερ της Παλμέιρας.