Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου 2013

Μίλησε η… έδρα!!

Με περίπου 4.000 φίλους στο πλευρό της, η Ιταλία άρχισε νικηφόρα το Ευρωμπάσκετ με 76-69 απέναντι στη Ρωσία. Κορυφαίος ο Ντατόμε με 25 πόντους.

Μίλησε η… έδρα
Σαν στο σπίτι της ένιωσε η Ιταλία στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ. Με 4.000 «τιφόζι», που έκαναν το κοντινό ταξίδι μέχρι το Κόπερ για να της συμπαρασταθούν, η «σκουάντρα ατζούρα» επικράτησε της Ρωσίας με 76-69 για τον τέταρτο όμιλο, αν κι έκανε τα εύκολα δύσκολα στο φινάλε.

Με φόρα από την… εξέδρα η Ιταλία κυριάρχησε από το πρώτο λεπτό. Ο Ντατόμε ξεκίνησε «ζεστός», η ιταλική επίθεση έβγαζε φωτιές (10/15 σουτ) και η πρώτη περίοδος έκλεισε στο +7 (18-25) για την ομάδα του Πιανιτζάνι. Το έλλειμμα ποιότητας και λύσεων για τη Ρωσία ήταν εμφανές, ο Σβεντ έδειχνε να παλεύει μόνος του και οι «ατζούρι» με τον Μπελινέλι να παίρνει μπρος έφτασαν τη διαφορά στους 16 (24-40) και ολοκλήρωσαν το ημίχρονο στο +13 (29-42).

Η ιταλική υπεροχή συνεχίστηκε και στο τρίτο (35-52) με τους δύο ΝΒΑερ να δείχνουν το δρόμο, ο Σβεντ προσπαθούσε με κάθε τρόπο να κρατήσει τη Ρωσία στο ματς (49-58), αλλά οι παίκτες του Πιανιτζάνι αντέδρασαν γρήγορα (65-50). Οι χάλκινοι ολυμπιονίκες εκμεταλλευόμενοι τη χαλάρωση των αντιπάλων τους πλησίασαν στους τέσσερις (68-72) στα 24’’ πριν το τέλος, αλλά ο κορυφαίος του αγώνα Ντατόμε (25π.) με δύο βολές έβαλε τέλος στο ματς.

Δεκάλεπτα: 18-25, 29-42, 42-56, 69-76

Ρωσία (Καράσεφ): Καράσεφ 3, Σοκόλοφ 2, Βάλιεφ 3, Φριτζόν 12, Βορόνοφ 5, Κουλάγκιν, Σβεντ 17, Αντόνοφ 8, Μόνια 13, Χβοστόφ, Σαβρασένκο, Πονκρασόφ 6.

Ιταλία (Πιανιτζάνι): Αραντόρι 13, Τζεντίλε 8, Ροσέλι, Βιτάλι, Ποέτα, Μέλι 2, Μπελινέλι 16, Ντίνερ 6, Κουζίν 6, Ντατόμε 25, Μάγκρο, Τσιντσιαρίνι.Πηγή: sport-fm.gr