Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου 2013

Brasileiro: Τέλειος Αντρινανίνιο και… κλασσικός Ροναλντίνιο!! (videos)

To 2005 πρόλαβε να φορέσει τη φανέλα του ΟΦΗ, έστω και για λίγο, αλλά ο Αντριανίνιο απέδειξε πως κατέχει τις εκτελέσεις φάουλ όντας πλέον 33 ετών.
Στο πλαίσιο της 18ης αγωνιστικής του Brasileiro, o Αντριανίνιο βρήκε δίχτυα με μακρινό φάουλ, το οποίο εκτέλεσε αριστουργηματικά, αλλά απλά μείωσε για λογαριασμό της Πόντε Πρέτα, που έχασε με 2-1 από την Πορτουγκέζα. Προηγήθηκαν, άλλωστε, δύο τέρματα του 24χρονου Ζιλμπέρτο, ενώ με το πέρας της αναμέτρησης αμφότερες οι ομάδες παρέμειναν στην καταδικαστική τετράδα της κατάταξης. Δύο γκολ σημείωσε και ο Ερνάνε στο 2-1 της Φλαμένγκο εναντίον της Βιτόρια.
Από την πλευρά του, ο Ροναλντίνιο βρήκε δίχτυα με… δύο εξωπραγματικά φάουλ και έδειξε εκ νέου γιατί ενδιαφέρονται πάλι ευρωπαϊκές ομάδες για την απόκτησή του, αλλά η Ατλέτικο Μινέιρο έμεινε στο 2-2 με τη Φλουμινένσε, η οποία προηγήθηκε με 1-0 στο 13ο λεπτό με τον Βάγκνερ, με 2-1 στο 73ο με εκπληκτικό τέρμα του Ράινερ και έμεινε με δέκα παίκτες στο 74ο κατόπιν δεύτερης κίτρινης στον τελευταίο σκόρερ! Πανέμορφο γκολ με εκτέλεση φάουλ σημείωσε και ο Αργεντινός Αντρές Ντ’ Αλεσάντρο στο 1-0 της Ιντερνασιονάλ επί της Κορίνθιανς.
Σε άλλο ματς, η πρωτοπόρος Κρουζέιρο επιβλήθηκε της Μπαΐα με 3-1 χάρη σε γκολ των Μπόργκες, Έβερτον και Ζούλιο Μπατίστα, ενώ ο Λεάντρο Φαχέλ μείωσε προσωρινά σε 2-1, στο 68ο λεπτό. Τέλος , η Ατλέτικο Παραναένσε έμεινε αήττητη για ενδέκατο συνεχόμενο ματς, καθώς κατέβαλε τη Σάντος με 2-1 χάρη σε γκολ του Μαρτσέλο στο 5ο λεπτό και του Μάρκο Αντόνιο στο 37ο, ενώ ο Έμερσον μείωσε στο 87ο λεπτό.
8
Σημείωση: Οι τέσσερις πρώτοι προκρίνονται στο Κόπα Λιμπερταδόρες και οι τέσσερις τελευταίοι υποβιβάζονται στη δεύτερη κατηγορία.

Πηγή: onsports.gr