Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου 2013

Πολύ σκληροί οι Λετονοί!!

Με καλάθι του Γιανιτσένοκς στο φινάλε η Λετονία έκανε το 2/2 στον Β’ όμιλο του Ευρωμπάσκετ επικρατώντας 73-72 του Μαυροβουνίου.

Πολύ σκληροί οι Λετονοί
Μεγάλη νίκη για τη Λετονία στη δεύτερη αγωνιστική του Β’ ομίλου του Ευρωμπάσκετ καθώς επικράτησε με 73-72 του Μαυροβουνίου με καλάθι του Γιανιτσένοκς στο τέλος του αγώνα. Με αυτό τον τρόπο απέδειξαν πως μόνο αουτσάιντερ του ομίλου δεν θα πρέπει να θεωρούνται.

Κορυφαίος για τους νικητές ο Γιανιτσένοκς, ο Ράις ξεχώρισε για τους ηττημένους.

Για την τρίτη αγωνιστική, που θα διεξαχθεί το Σάββατο, η Λετονία θα αντιμετωπίσει τη Λιθουανία και το Μαυροβούνιο τη Βοσνία.

Το παιχνίδι ξεκίνησε και κύλησε με απόλυτη ισορροπία ανάμεσα στις δύο ομάδες καθώς τόσο το πρώτο δεκάλεπτο όσο και το δεύτερο βρήκε Λετονία και Μαυροβούνιο ισόπαλες, 17-17 και 37-37 αντίστοιχα. Στο δεύτερο μέρος όμως η ομάδα του Μπεκάτσκις με σερί 7-0 κατάφερε να ξεφύγει με 41-48, με τους τυπικά γηπεδούχους πάντως να απαντούν άμεσα και να μειώνουν στο καλάθι στο τέλος της τρίτης περιόδου, 52-54.

Και δεν σταμάτησαν εκεί, αφού ισοφάρισαν σε 59-59 έτρεξαν σερί 8-0 και ξέφυγαν 67-59. Όμως μένοντας άποντοι για περισσότερα από τέσσερα λεπτά έδωσαν την ευκαιρία στους Λετονούς με σερί 9-0 να περάσουν μπροστά (67-68) 56’’ πριν το φινάλε. Ο Ράις διαμόρφωσε με βολές το 69-68 για να ακολουθήσει μεγάλο τρίποντο από τον Γιανιτσένοκς (69-71). Ξανά ο Ράις με γκολ φάουλ έδωσε προβάδισμα στο Μαυροβούνιο (72-71) για να απαντήσει εκ νέου ο Γιανιτσένοκς που με δικό του σουτ χάρισε τη νίκη στους Λετονούς.

Τα δεκάλεπτα: 17-17, 37-37, 52-54, 72-73

Μαυροβούνιο (Λούκα Παβίτσεβιτς): Βούτσεβιτς 4, Ντάσιτς 3, Ντούμπλιεβιτς 6, Ράις 24 (5 ασίστ), Ιβάνοβιτς, Σε. Σέχοβιτς 8, Μπάκιτς, Α. Πόποβιτς 7, Μ. Πόποβιτς, Σου. Σέχοβιτς 1, Μπιέλιτσα 6, Σέκουλιτς 13 (6 ριμπάουντ)

Λετονία (Άιναρς Μπεκάτσκις): Μπλουμς 5, Στρέλνιεκς 6, Μπέρζινς, Μπέρτανς 8, Γιανιτσένοκς 15, Σκέλε 6, Κούκσικς 8, Μέγερις 2, Μπέρζινς 5 (6 ριμπάουντ), Φρεϊμάνις 12 (7 ριμπάουντ), Μέιερς 5, Σελάκοφς 1Πηγή: sport-fm.gr