Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου 2013

Έκπληξη στην… έκπληξη!

Στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ έκανε την έκπληξη νικώντας τη Γαλλία και με το ίδιο… νόμισμα το πλήρωσε η Γερμανία η οποία ηττήθηκε από το Βέλγιο με 77-73 στην παράταση.

Έκπληξη στην… έκπληξη
Παρουσιάζοντας διαφορετική εικόνα από εκείνη στο ματς κόντρα στη Γαλλία στην πρεμιέρα του Ευρωμπάσκετ η Γερμανία γνώρισε την ήττα από το αουτσάιντερ Βέλγιο στην παράταση.

77-73 επικράτησε η ομάδα του Έντι Καστέλς για την δεύτερη αγωνιστική του Α’ ομίλου της διοργάνωσης έχοντας ως κορυφαίο τον Τζόναθαν Ταμπού.

Το Βέλγιο μπήκε δυνατά και βρέθηκε να προηγείται, 4-10, όμως οι Γερμανοί απάντησαν με επιμέρους 12-2 και ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με προβάδισμα ενός καλαθιού, 16-12. Η δεύτερη περίοδος όμως δεν ήταν ανάλογη. Η ομάδα του Φρανκ Μεντς έμεινε για πάνω από έξι λεπτά χωρίς καλάθι, δεχόμενη παράλληλα 16 πόντους (16-30). Μάλιστα η διαφορά έφτασε για τους Βέλγους ακόμα και στο +15, 20-35, με τη Γερμανία απλά να περιορίζει τις… απώλειες μέχρι το ημίχρονο, 26-35.

Το ίδιο έκανε και μετά την ανάπαυλα, συνέχισε να πιέζει και σταδιακά κατάφερε να ξαναμπεί στο παιχνίδι (36-39) ωστόσο το Βέλγιο πάλι ξέφυγε στο τέλος του δεκαλέπτου, 41-48. Οι Γερμανοί ήταν αναμενόμενο ότι δεν θα το έβαζαν κάτω και έτσι και έγινε. Με επιμονή και υπομονή 3’03’’ έφτασαν στο 56-57, ενώ ισοφάρισαν 54’’ πριν το φινάλε. Ο Ταμπού έκανε το 60-63 αλλά ο Σάφαρτσικ απάντησε για το 63-63. Ο Μουγιά είχε την ευκαιρία να χαρίσει στο Βέλγιο τη νίκη, όμως αστόχησε σε τρίποντο και έτσι το ματς οδηγήθηκε στην παράταση.

Στον επιπλέον χρόνο οι παίκτες του Έντι Καστέλς φρόντισαν να διατηρούν έστω και ισχνό προβάδισμα ενώ στο τελευταίο λεπτό οι δύο ομάδες μπήκαν στη… ρουλέτα των βολών. Εκεί οι Βέλγοι ήταν πιο ψύχραιμοι φτάνοντας στο τελικό 77-73.

Τα δεκάλεπτα: 16-14, 26-35, 41-48, 63-63 (κ.α.), 73-77

Γερμανία (Φρανκ Μεντς): Σάφαρτσικ 15 (7 ασίστ), Γκούντερ 4, Ντόρετ, Τάντα, Στάιγκερ 7, Τσβίνερ 2, Κινγκ, Γκίφεϊ 9, Μπέντσινγκ 24, Σάιφερτ, Τσίρμπες 2, Πλάις 10 (9 ριμπόυντ)

Βέλγιο (Έντι Καστέλς): Βαν Ρόσομ 10, Ταμπού 15 (6 ριμπάουντ), Μουγιά, Μορς 6, Μουκούμπου 10, Σερόν, Εμγουέμα 3, Ντε Ζέου 2, Μπέγκιν 5, Ερβέλ 11 (9 ριμπάουντ), Μασότ 15 (8 ριμπάουντ), ΝτρίσενΠηγή: sport-fm.gr