Πέμπτη 5 Σεπτεμβρίου 2013

Mamma mia… Ιταλία!!

Μία καταπληκτική Ιταλία σάρωσε την Τουρκία με 90-75 διπλασιάζοντας τις νίκες της στον Δ’ Όμιλο του Ευρωμπάσκετ. Ασταμάτητη η τετράδα Μπελινέλι-Αραντόρι-Τζεντίλε-Μέλι.

Mamma mia… Ιταλία
Αν η καλή εμφάνιση της πρεμιέρας κόντρα στη Ρωσία δεν ήταν αρκετή, η Ιταλία φρόντισε να δείξει τη δυναμική της και στον δεύτερο αγώνα της στο Ευρωμπάσκετ, καθώς υποχρέωσε την Τουρκία στη δεύτερη ήττα, με 90-75 για τον τέταρτο όμιλο.

Οι «ατζούρι» άρχισαν το ματς με Τσιντσιαρίνι, Μπελινέλι, Αραντόρι, Ντατόμε και Κουζίν, ενώ οι γείτονες με Τσετίν, Γκιουλέρ, Τούρκογλου, Γκιουλέρ και Ασίκ (με τον Ιλιάσοβα αρχικά στον πάγκο). Η Τουρκία είχε τον έλεγχο και με τα τρίποντα του Τσετίν κατάφερε να προηγηθεί με +5 (12-17), όμως ο Μέλι κράτησε όρθια την ομάδα του, που έκλεισε το δεκάλεπτο με ένα σερί 8-0 και τρίποντο του Μπελινέλι παίρνοντας το προβάδισμα, 22-19. Το επί μέρους σκορ για την Ιταλία διευρύνθηκε στο 16-2 (30-21) στο πρώτο τρίλεπτο της δεύτερης περιόδου και το ημίχρονο έκλεισε όπως ακριβώς το πρώτο δεκάλεπτο, με τον ηγέτη της ομάδας του Σιμόνε Πιανιτζάνι να σκοράρει με την εκπνοή και να «γράφει» το 44-34.

Η αντεπίθεση της Τουρκίας δεν ήρθε ποτέ… Η Ιταλία χάρη στο πάθος των παικτών της και την ευστοχία τους από μακριά κατάφερε να ξεφύγει στο τρίτο δεκάλεπτο με 68-49 με τους Αραντόρι και Τζεντίλε να αναδεικνύονται σε τρίτος και τέταρτος πόλος της επίθεσης δίπλα στον ιθύνοντα νου Μπελινέλι και τον απρόσμενο πρωταγωνιστή Μέλι. Και για μία ακόμη φορά μία περίοδος έκλεισε με ιταλικό buzzer beater, αυτή τη φορά δια χειρός Τζεντίλε (74-57). Ο τελευταίος ανέλαβε να βάλει τέλος στις πρόχειρες προσπάθειες των Τούρκων να επιστρέψουν στο ματς (86-68) και η Ιταλία υπερασπίστηκε με άνεση τη διαφορά ασφαλείας που είχε ως το τέλος.

Δεκάλεπτα: 22-19, 44-34, 74-57, 90-75.

Ιταλία (Πιανιτζάνι): Αραντόρι 23, Τζεντίλε 20, Βιτάλι 5, Ποέτα 2, Μέλι 14, Μπελινέλι 17, Ντίνερ 2, Κουζίν 2, Ντατόμε, Τσιντσιαρίνι 5.

Τουρκία (Τάνιεβιτς): Μπαλμπάι 3, Πρέλτζιτς 9, Γκιουλέρ 3, Ιλιάσοβα 11, Ερντέν 4, Τσετίν 11, Γκονλούμ 7, Αρσλάν 3, Ασίκ 12, Τούρκογλου 12.

Διαιτητές: Ζουράποβιτς (Βοσνία), Κοκαΐνις (Λετονία), Γκέλερ (Βέλγιο). Πηγή: sport-fm.gr