Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου 2013

Ουκρανικό θαύμα!!

Παρούσα για πρώτη φορά σε Μουντομπάσκετ θα είναι του χρόνου η Ουκρανία, η οποία σε αγώνα κατάταξης του Ευρωμπάσκετ για τις θέσεις 5-8 επικράτησε της Ιταλίας με 66-58.

Ουκρανικό θαύμα!
Ο Μάικ Φρατέλο το έκανε το θαύμα του! Η Ουκρανία νίκησε την Ιταλία (66-58) σε αγώνα κατάταξης για τις θέσεις 5-8 του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας και εξασφάλισε για πρώτη φορά στην ιστορία της τη συμμετοχή της σε Μουντομπάσκετ, αυτό της Ισπανίας το 2014.

Παράλληλα οι Ουκρανοί θα έχουν την ευκαιρία το Σάββατο κόντρα στους Σλοβένους (22:00) να διεκδικήσουν την πέμπτη θέση της διοργάνωσης. Πάντως είτε πέμπτοι είτε έκτοι έχουν ήδη πραγματοποιήσει την καλύτερη τους εμφάνιση στην έκτη τους παρουσία σε Ευρωμπάσκετ.

Όσο για τους Ιταλούς; Θα μονομαχήσουν και αυτοί το Σάββατο στις 18:30 με τη Σερβία για τις θέσεις 7-8 με τον νικητή να παίρνει το τελευταίο εισιτήριο για το Παγκόσμιο Κύπελλο.

Οι Ιταλοί είχαν το πάνω χέρι από το ξεκίνημα της αναμέτρησης φτάνοντας γρήγορα στο +7 (12-5), ενώ ολοκλήρωσαν το δεκάλεπτο με σκορ 17-13. «Κυνηγητό» στη δεύτερη περίοδο με τους παίκτες του Πιανιτζάνι να διατηρούν ισχνό προβάδισμα αλλά τους Ουκρανούς να καταφέρνουν 33 δευτερόλεπτα πριν την ανάπαυλα να περάσουν μπροστά για πρώτη φορά στο παιχνίδι, 34-35.

Η ομάδα του Φρατέλο με τέσσερις συνεχόμενους πόντους με την έναρξη της τρίτης περιόδου βρέθηκε στο +5 (34-39) με την Ιταλία να απαντά με επιμέρους 9-3 και να ξαναπερνά μπροστά (43-42). Αστοχία εκατέρωθεν και συνεχείς εναλλαγές στο σκορ στην πορεία με την Ουκρανία να ολοκληρώνει το δεκάλεπτο με το εύθραυστο 48-50. Όπως και στο παιχνίδι με τη Λιθουανία έτσι και σε αυτό οι Ιταλοί έμεινα περίπου πέντε λεπτά χωρίς σκορ στην τελευταία περίοδο και το… πλήρωσαν. Άφησαν τους αντιπάλους τους με πρωταγωνιστή τον Τζέτερ να τρέξουν σερί 9-0 και να φτάσουν στο +11 (48-59). Οι προσπάθειες των παικτών του Πιανιτζάνι να γυρίσουν το ματς δεν έφταναν με την Ουκρανία να παίρνει σπουδαία νίκη (58-66), η οποία την οδηγεί αυτομάτως στο Μουντομπάσκετ της Ισπανίας.

Τα δεκάλεπτα: 17-13, 34-35, 48-50, 58-66

Ιταλία (Πιανιταζάνι): Αραντόρι 15 (9 ριμπάουντ), Τζεντίλε 10, Βιτάλι, Ποέτα, Μέλι 8 (8 ριμπάουντ), Μπελινέλι 7 (6 ριμπάουντ), Ντίνερ 2, Κουζίν, Ντατόμε 11, Μάγκρο 2, Τσιντσιαρίνι 3

Ουκρανία (Φρατέλο): Πουστοζβόνοφ 8, Τζέτερ 20, Μίσουλα 8, Γκλιέμποφ, Γκλαντίρ 5 (6 ριμπάουντ), Λίποβι 4, Νατιάζκο 6, Ζαμπριτσένκο 3, Κορνιγένκο 3 (6 ριμπάουντ), Ζάιτσεφ 3, Πούστοβι, Κράβτσοφ 6 ( 6 ριμπάουντ)
Πηγή: sport-fm.gr