Παρασκευή 20 Σεπτεμβρίου 2013

Το τελευταίο… εισιτήριο στη Λιθουανία!

Η Λιθουανία έγινε η τελευταία ομάδα που πήρε την πρόκριση στους «4» του Ευρωμπάσκετ επικρατώντας στα προημιτελικά της Ιταλίας με 81-77. Αντίπαλος της στους τέσσερις η Κροατία.

Το τελευταίο… εισιτήριο στη Λιθουανία
Θέση στα ημιτελικά του Ευρωμπάσκετ της Σλοβενίας εξασφάλισε η Λιθουανία επικρατώντας στους «8» της Ιταλίας με 81-77.

Οι παίκτες του Γιόνας Καζλάσουκας ήταν καλύτεροι στο μεγαλύτερο διάστημα της αναμέτρησης και με ένα ξέσπασμα στο τελευταίο δεκάλεπτο πήραν τη νίκη-πρόκριση και μαζί το εισιτήριο για το Μουντομπάσκετ που θα διεξαχθεί στην Ισπανία το 2014. Αντίπαλος της «λιέτουβα» στον ημιτελικό της Παρασκευής (18:45) θα είναι η Κροατία.

Από την άλλη, οι Ιταλοί θα έχουν την ευκαιρία να διεκδικήσουν μια θέση στο Παγκόσμιο Κύπελλο μέσω των αγώνων κατάταξης (θέσεις 5-8) όπου και τεθούν αντιμέτωποι με την Ουκρανία (Παρασκευή 15:30).

Οι Λιθουανοί είχαν το πάνω χέρι στο ξεκίνημα του αγώνα. Κυριαρχόντας στα ριμπάουντ και έχοντας καλύτερα ποσοστά στα δίπολα η «λιέτουβα» έφτασε και στο +10 (22-12), για να ολοκληρώσουν το δεκάλεπτο με 22-15. Ανάλογη ήταν και η συνέχεια με τους παίκτες του Καζλάουσκας να διατηρούν σταθερό προβάδισμα, όμως οι Ιταλοί κατάφεραν στο τέλος του πρώτου μέρους με πρωταγωνιστή τον Μπελινέλι να ροκανίσουν τη διαφορά και να μειώσουν στον πόντο (40-39) στο ημίχρονο.

Η αντεπίθεση της ομάδας του Πιανιτζάνι συνεχίστηκε με την Ιταλία να περνά μπροστά (40-41) για πρώτη φορά στο παιχνίδι. Οι δύο ομάδες εναλλάσσονταν στο σκορ στην τρίτη περίοδο με τις βολές του Μπελινέλι να δίνουν στο τέλος του δεκαλέπτου ισχνό προβάδισμα στην ομάδα του (57-58). Μένοντας σχεδόν για έξι λεπτά χωρίς καλάθι οι Ιταλοί δεν μπορούσαν να ελπίζουν σε πολλά. Η «λιέτουβα» έτρεξε σερί 14-0 και βρέθηκε στο +12 (71-58) και παρά την προσπάθεια των Ιταλών να κάνουν την ανατροπή, έφτασαν στο τελικό 81-77.

Τα δεκάλεπτα: 22-15, 40-39, 57-58, 81-77

Λιθουανία (Καζλάουσκας): Μοτεγιούνας 7, Καλνιέτις 17 (7 ριμπάουντ), Κουζμίνσκας, Ντ. Λαβρίνοβιτς 9, Ματσιούλις 13, Ντελινινκάιτις, Σεϊμπούτις 17 (6 ριμπάουντ), Κλέιζα 5, Κσ. Λαβρίνοβιτς, Πότσιους 11, Βαλαντσιούνας 2, Γιαβτόκας

Ιταλία (Πιανιτζάνι): Αραντόρι 6, Τζεντίλε 15, Ροσέλι, Βιτάλι, Ποέτα, Μέλι 2, Μπελινέλι 22, Ντίνερ 7, Κουζίν 4, Ντατόμε 10, Μάγκρο, Τσιντσιαρίνι 11 Πηγή: sport-fm.gr